Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Były szef ABW Piotr Pogonowski został zatrzymany i będzie doprowadzony na posiedzenie komisji ds. Pegasusa • • •

Rusza sezon grzewczy. Strażacy apelują

Od początku roku w całym kraju strażacy interweniowali ponad 20 tys. razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1430 osób odniosło obrażenia, zaś blisko 180 straciło życie. Strażacy apelują: dbajmy o swoje bezpieczeństwo w domach.

Straż pożarna
Straż pożarna
@KGPSP - twitter.com

W okresie jesienno-zimowym, kiedy trwa sezon grzewczy, wzrasta ryzyko powstania pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych czy gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", który charakteryzuje się tym, że jest niewidoczny i bezwonny.

"Dbajmy o swoje bezpieczeństwo"

„Interwencje związane z emisją tlenku węgla, pożarów w kotłowniach lub innych pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie grzewcze zdarzają się przez cały rok, gdyż wiele osób korzysta z urządzeń grzewczych 365 dni. Jednak w tych miesiącach – a sezon grzewczy to okres pomiędzy 1 października a 31 marca - zwiększa się liczba tego typu zgłoszeń”

– podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową bryg. Lucyna Rudzińska, wojewódzki koordynator ds. prewencji społecznej w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Dodała, że straż pożarna przez cały rok dba o bezpieczeństwo mieszkańców, natomiast w sezonie intensywniejszego użytkowania urządzeń grzewczych, strażacy częściej ostrzegają o zagrożeniach powstających w tym okresie i przypominają o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa.

Rudzińska zaznaczyła, że „od 1 stycznia w całym kraju strażacy interweniowali ponad 20 tysięcy razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1430 osób odniosło obrażenia, niestety prawie 180 osób straciło życie. W tym samym okresie, od początku tego roku, strażacy brali udział w ponad 3300 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których około 900 osób uległo podtruciu, niestety prawie 30 osób straciło życie”.

Zatrucie tlenkiem węgla - częste zjawisko

Dodała, że w samej Wielkopolsce do końca września odnotowano ponad 140 interwencji związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła 1 osoba, zaś ponad 50 osób było poszkodowanych. Do pożarów w budynkach mieszkalnych, przede wszystkim jedno- i wielorodzinnych wielkopolscy strażacy wyjechali już ponad 1630 razy. W zdarzeniach tych ucierpiało ponad 100 osób, a prawie 10 straciło życie.

Strażacy wskazują, że mimo iż statystyki są zatrważające, to każda z tych liczb to przede wszystkim indywidualna tragedia danej osoby, czy rodziny. Dlatego też – jak podkreśliła Rudzińska – tak ważne są apele o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

„Tragicznych w skutkach pożarów i zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla możemy uniknąć kupując odpowiedniego rodzaju czujkę. Od 1 października trwa ogólnopolska kampania 'Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa', w której straż pożarna jeszcze mocniej kładzie nacisk na zakup tego urządzenia, jednocześnie informując czym się kierować przy zakupie czujnika, na co zwracać uwagę, jak reagować w przypadku emisji niebezpiecznego gazu i jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla”

– wskazała.

Dodała, że straż pożarna - aby każdy mógł czuć się bezpieczniej i by mógł zadbać o swoje bezpieczeństwo - chce dotrzeć z tymi informacjami do jak największej liczby osób. Dlatego też 13 listopada w auli Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu przy ul. Czechosłowackiej 27 w godz. 11.00-14.00. odbędzie się specjalne spotkanie dla zarządców i właścicieli wspólnot mieszkaniowych, dotyczące podstawowych obowiązków zarządcy i właścicieli budynków, a także bezpieczeństwa pożarowego.

W trakcie spotkania – jak tłumaczyła Rudzińska – osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w budynkach wielorodzinnych przekazane zostanie spectrum wiedzy, aby lepiej i bardziej chronić mieszkańców. Można będzie dowiedzieć się m.in. jak zadbać o wentylację, kominy, drogi ewakuacyjne, piwnice i strychy, a także drogi dojazdowe dla służb ratowniczych. Przekazane zostaną także informacje dotyczące czujek dymu i czadu, oraz prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia.

Rudzińska zaznaczyła, że te same zasady obowiązują mieszkańców budynków jednorodzinnych, z którymi – jak wskazała – strażacy przy każdej okazji rozmawiają na tematy związane z bezpieczeństwem i przypominają jak chronić się przed zagrożeniem.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#straż pożarna #Polska #sezon grzewczy

az