Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Reklamy o spisie rolnym na warszawskich autobusach. Rzecznik GUS: tu mieszka prawie 9 tys. rolników

Warszawiaków zaskoczyły reklamy dotyczące Powszechnego Spisu Rolnego, które pojawiły się na stołecznych autobusach. Zadają sobie pytanie - do kogo adresowana jest ta kampania? O sprawę spytaliśmy rzecznika prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. - W Warszawie mieszka prawie 9 tys. użytkowników gospodarstw rolnych (...). Z tego też względu, aby dotrzeć do użytkowników gospodarstw rolnych w miastach, informacje o trwającym spisie rolnym zamieściliśmy również na niektórych autobusach - poinformowała nas Karolina Banaszek.

Zdjęcie ilustracyjne
arch.

Od 1 września trwa Powszechny Spis Rolny. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą. Operacja, która obejmuje swoim zasięgiem cały kraj zakończy się 30 listopada 2020 r.

Główny Urząd Statystyczny od dłuższego zachęca rolników do udziału w spisie, emitując specjalne spoty reklamowe na antenach ogólnopolskich mediów. Tego typu akcja wydaje się ze wszech miar uzasadniona i skuteczna, jednak informacje o spisie pojawiają się także w miejscach, gdzie rolników praktycznie nie ma. 

Do kogo adresowane są informacje o spisie pojawiające się na warszawskich autobusach oraz czy są one skuteczne, spytaliśmy rzecznika prasowego prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Karolinę Banaszek. 

- O trwającym spisie rolnym informujemy różnymi kanałami w całej Polsce (telewizja, radio, prasa, Internet, outdoor). Podstawowym źródłem informacji o obowiązku spisowym jest list Prezesa GUS, który przesłaliśmy do użytkowników gospodarstw. Osoba, która otrzymała takie pismo, powinna spisać swoje gospodarstwo rolne

- poinformowała nas pani rzecznik.

Dodała, że "użytkownicy gospodarstw rolnych mieszkają w miastach Mazowsza i wbrew pozorom są liczną grupą".

- W Warszawie mieszka prawie 9 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, w Radomiu blisko 3 tys., w Siedlcach 2 tys., zaś w Płocku 1,5 tys. Z tego też względu, aby dotrzeć do użytkowników gospodarstw rolnych w miastach, informacje o trwającym spisie rolnym zamieściliśmy również na niektórych autobusach

- powiedziała Karolina Banaszak.

- Co ważne część z użytkowników gospodarstw mieszkających w miastach posiada jedynie grunty rolne lub prowadzi działalność rolniczą w bardzo ograniczonym zakresie i traktuje to hobbistycznie, dlatego mogą myśleć, że obowiązek udziału w spisie rolnym ich nie dotyczy. Powinni to jednak sprawdzić - najlepiej telefonicznie, korzystając z infolinii spisowej (22 279 99 99). Podobnie jak osoby, które np. zlikwidowały działalność rolniczą albo wydzierżawiły – one również powinny skontaktować się z infolinią spisową, by upewnić się czy nie są objęte spisem rolnym

- zaznaczyła rzecznik Prezesa GUS.


Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych – (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon – dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów, czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.

Rolnik może zadzwonić również na infolinię spisową 22-279-99-99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w nim może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#spis rolny #GUS

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo