Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pomoc - wszelka możliwa. A co z MiG-ami dla Ukrainy? Rau: Działamy w porozumieniu z sojusznikami

- Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając jej wszelkiej możliwej pomocy; takiej, jakiej udzielić możemy - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany dlaczego w sprawie MiG-ów wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.

Polski MiG-29 nr 38 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim
Autorstwa Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15436440

Rau został zapytany na konferencji prasowej z dyrektorem wykonawczym WFP (Światowego Programu Żywnościowego) Davidem Beasleyem o to, dlaczego w sprawie myśliwców MiG-29 wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.

- Polska jest wiarygodnym i odpowiedzialnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy; takiej, jakiej udzielić możemy

- powiedział szef MSZ.

"W kwestii, którą pan poruszył, działamy i będziemy działać także w porozumieniu z naszymi sojusznikami. W tej kwestii też nie zachodzi żadna różnica, gdy idzie o nasz dotychczasowy modus operandi" - dodał Rau.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, składając wizytę w Europie, powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.

W reakcji na to szef polskiej dyplomacji podkreślił we wtorkowym oświadczeniu, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - wskazał Rau.

Jeszcze tego samego dnia rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty przekazania myśliwców.

- Perspektywa myśliwców "w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie 

- oświadczył Kirby.

Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi "trudnych wyzwań logistycznych" nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

Składający w środę wizytę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że decyzja o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo