Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pielgrzymka dotarła przed tron Matki Ostrobramskiej [ZDJĘCIA]

W dziesiątym dniu uczestnicy salezjańskiej pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy dotarli przed tron Matki Miłosierdzia w Wilnie. Na twarzach większości widać było, jak radość i łzy wzruszenia przeplatają się nawzajem. Na Mszę św. w Ostrej Bramie do pieszej pielgrzymki dołączyły się jeszcze pielgrzymki autokarowe z parafii pw. Matki Miłosierdzia w Suwałkach, skąd 15 lipca wyruszyliśmy na nasze rekolekcje w drodze. Nie zabrakło także rodzin pielgrzymów, pątników z dawnych lat oraz naszych rodaków z Wileńszczyzny.

Dzień rozpoczęliśmy w Niemieżu poranną modlitwą oraz tradycyjną prezentacją grup. Następnie główny przewodnik pielgrzymki ks. Tomasz Pełszyk podziękował wszystkim przewodnikom i tym, którzy posługiwali w pielgrzymkowych służbach. Podliczone z tej okazji zostały ostateczne dane statystyczne. I tak w pielgrzymce wzięło udział  736 pielgrzymów, którzy wędrowali w siedmiu grupach. Duchową opieką posługiwało im 28 księży, 2 diakonów, 4 kleryków, 1 brat zakonny i 14 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał 3 lata, natomiast najstarsze osoby to dwoje osiemdziesięcioczterolatkowie. Wędrowali z nami obywatele następujących państwa: Polski, Litwy, Ukrainy, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii i USA.

Po zakończeniu prezentacji pielgrzymi wyruszyli na szlak ku Ostrej Bramie, który liczył 10 km.  Na miejsce dotarliśmy kilka minut po godz. 11.00. Poszczególne grupy oddały hołd Matce Najświętszej i rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej bpa Jerzego Mazura. Wśród koncelebransów znalazł się także biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej bp Arūnas Poniškaitis, który na początku eucharystii do pielgrzymów skierował słowa pozdrowienia w języku polskim. Okolicznościową homilię, wygłosił bp Jerzy Mazur. Na koniec pielgrzymi podziękowali obu biskupom za wspólną modlitwę, natomiast organizatorom i służbo pielgrzymkowym swoją wdzięczność wyraził ks. Tadeusz Jarecki SDB, prowincjał salezjanów inspektorii warszawskiej.

Pielgrzymi w większości pozostaną w Wilnie jeszcze dwa dni. To czas na zwiedzanie Wilna, miasta, w którym Pan Bóg zechciał przypomnieć światu orędzie o swoim Miłosierdziu. Miasta wspaniałych kościołów, cmentarzy i śladów ważnych dla naszej historii wydarzeń. Jutro wszyscy spotykamy się na Mszy św. u o. Bazylianów o godz. 19.00. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Wilno #pielgrzymka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo