Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Oto NAJNOWSZY rating Małopolski

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła ratingi Małopolski na wysokim poziome „A-”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Zdaniem analityków sytuacja finansowa województwa jest na tyle stabilna, aby utrzymać oceny na obecnym poziomie, pomimo negatywnych skutków pandemii.

Jakub Hałun, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa małopolskiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie „A-”.

„Potwierdzenie ratingu odzwierciedla naszą opinię, że sytuacja finansowa województwa jest na tyle dobra, aby utrzymać nadane oceny na obecnym poziomie, pomimo negatywnych skutków gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa, które z pewnym opóźnieniem mogą przełożyć się na niższe wpływy z CIT w 2021 r.”

- wskazali w opublikowanym raporcie analitycy Fitch.

Jak podkreślono, rating Małopolski jest równy ocenie kredytowej całego kraju wynoszącej „A-” i nie może być od niej wyższy.

Fitch przypomniał, że Małopolska zajmuje piąte miejsce spośród 16 województw pod względem udziału w PKB kraju. W 2018 r . udział ten wynosił 8,1 proc. Gospodarka województwa jest zdywersyfikowana i zorientowana na usługi, ale charakteryzują ją duże dysproporcje w rozwoju poszczególnych podregionów. Na koniec 2020 r. stopa bezrobocia w Małopolsce wynosiła 5,3 proc. i była niższa od średniej krajowej (6,2 proc.).

Profil ryzyka Małopolski oceniono jako „średni”, podobnie jak w przypadku pozostałych polskich województw. Na ocenę profilu ryzyka Małopolski składa się „mocna” ocena elastyczności wydatków, jak również „średnie” oceny pozostałych czynników: stabilności dochodów, stabilności wydatków oraz stabilności i elastyczność zobowiązań oraz płynności województwa.

W scenariuszu ratingowym dla Małopolski agencja założyła spadek wpływów z CIT o 10 proc. w 2021 r., a następnie nieznaczne ich odbicie od 2022 r. Nadwyżka operacyjna województwa może obniżyć się do około 130 mln zł w 2021 roku i utrzymać na zbliżonym poziomie w kolejnych latach.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

Dominika Pazdyka