Olsztyn: wyburzono 120-metrowy komin
W ramach modernizacji Ciepłowni Kortowo został wyburzony 120-metrowy komin, istniejący od 1979 roku - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Wyeksploatowany komin zastąpiono nowym, 70-metrowym.

Miejska spółka podała w komunikacie, że funkcjonujący ponad 40 lat komin wyburzono tzw. metodą strzałową, co pozwoliło na szybkie i bezpieczne położenie obiektu na odpowiednio przygotowanym placu. Specjalistyczna firma użyła do tego 25 kg dynamitu rozmieszczonego w 400 wywierconych otworach.
Jak przekazał prezes olsztyńskiego MPEC Konrad Nowak, wyburzenie jest częścią projektu modernizacji Ciepłowni Kortowo i kolejnym z ważnych przedsięwzięć realizowanych przez miejską spółkę.
"W zeszłym roku zakończyliśmy budowę nowej ciepłowni opalanej biomasą Kortowo BIO. Nasz Partner Prywatny rozpoczął budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z kotłownią szczytową, a my przeszliśmy do kolejnego etapu modernizacji ciepłowni węglowej"
- wyjaśnił.
Zaznaczył, że w ten sposób MPEC dostosowuje się do nowych uwarunkowań środowiskowych i realizuje misję, która zakłada radykalne ograniczenie negatywnego oddziaływania ciepłowni na środowisko naturalne.
Modernizacja ciepłowni węglowej jest konieczna ze względu na wejście w życie z początkiem 2023 roku, zaostrzonych wymogów dotyczących emisji przemysłowych, określonych w tzw. Dyrektywie IED. Polega przede wszystkim na budowie instalacji redukujących emisję tlenków azotu i oczyszczających spaliny z pyłów i tlenków siarki.
"Uzyskamy możliwość ograniczenia ilości zanieczyszczeń w emitowanych do atmosfery spalinach – będzie to w porównaniu do stanu obecnego mniej o około 50 proc. tlenków azotu, o 80 proc. pyłu i o 70 proc. tlenków siarki"
- poinformował dyrektor ds. technicznych MPEC Jarosław Kosin.
Wyburzony żelbetowy komin został wybudowany w 1979 r. i odprowadzał spaliny z sześciu kotłów WR-25. Decyzję o wyburzeniu podjęto na podstawie wykonanej w 2016 r. ekspertyzy kominiarskiej, która wskazała m.in., że wykładzina ceramiczna komina ma obniżoną szczelność.
- podała miejska spółka.
Źródło: niezalezna.pl, PAP



- Komentarze: 1507