Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

"Ogień Pamięci" ku czci Wyklętych. Patriotyczna uroczystość na Rakowieckiej

Dziś na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się patriotyczna uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowymi gośćmi będą ostatni żyjący uczestnicy antykomunistycznego zrywu niepodległościowego lat powojennych, a także ich bliscy. Symbolicznym aktem będzie zapalenie "Ognia Pamięci" ku czci Żołnierzy Wyklętych.

By Jolanta Dyr - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19984906

W piątek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Dyrekcja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają do wspólnego udziału w wyjątkowej uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie (ul. Rakowiecka 37). Kulminacją będzie symboliczne zapalenie "Ognia Pamięci" ku czci niezłomnych bohaterów.

Gośćmi honorowymi będą ostatni żyjący uczestnicy antykomunistycznego zrywu niepodległościowego lat powojennych, a także Ich bliscy. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Pod Ścianą Śmierci, odkrytą w 2017 roku po usunięciu warstwy tynku z więziennego muru, zostaną złożone wieńce i kwiaty. Na ścianie widoczne są ślady po kulach - to miejsce śmierci wielu Żołnierzy Wyklętych, w tym także członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Według relacji świadków, w latach 1945-55 skazanych na śmierć żołnierzy Antykomunistycznego Powstania prowadzono na wykonanie wyroku między innymi pod mur przy więziennej kotłowni, między łaźnią i magazynem odzieżowym. Mordowano strzałem w tył głowy, tak zwaną metodą katyńską. Ściana Śmierci jest także najbardziej prawdopodobnym miejscem śmierci rtm. Witolda Pileckiego.

Symbolicznym aktem będzie zapalenie "Ognia Pamięci" ku czci Żołnierzy Wyklętych. Płomień, jako znak pokoleniowej ciągłości patriotyzmu i tradycji niepodległościowej, wznieci ppłk Waldemar Nowakowski, pseudonim "Gacek". Mając 11 lat wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Został łącznikiem w szpitalu polowym. Przenosił materiały sanitarne i polecenia na punkty opatrunkowe, pomagał wyszukiwać rannych, brał udział w ich ewakuacji. Po wojnie, wraz z kolegami niepogodzonymi z nową okupacją, stworzył Harcerski Ruch Oporu. Organizacja gromadziła i przechowywała broń, przygotowywała i kolportowała ulotki, m.in. przeciwko powołaniu marszałka Konstantego Rokossowskiego na Ministra Obrony Narodowej, wskazujące NKWD jako sprawców mordu w Katyniu i przypominające o rocznicy Powstania Warszawskiego. 18 lutego 1951 r. Waldemar Nowakowski został aresztowany przez UB i skazany na 6 lat więzienia. Mając świadomość, że towarzyszą nam ostatni Niezłomni, w tym szczególnym dniu chcemy w sposób wyjątkowy docenić ten fakt.

Żołnierze Wyklęci to patrioci, którzy po zakończeniu II wojny światowej nadal z poświęceniem walczyli o wolną Polskę. Wielu zginęło śmiercią męczeńską, a wspominanie o Nich przez całe dziesięciolecia było zakazane. 1 marca obchodzimy dzień Ich pamięci. Data nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

W 68. rocznicę tych wydarzeń czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza do udziału w patriotycznej uroczystości. Wstęp na miejsce obchodów (na dziedzińcu powstającego w dawnym areszcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) będzie możliwy od godz. 14.30. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rakowiecka #Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL #Ogien Pamięci #Ministerstwo Sprawiedliwości

redakcja