KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

NASZ NEWS: Referendum prawdopodobnie do powtórki! Protesty tak poważne, że SN może unieważnić głosowanie

Do Sądu Najwyższego wpłynęły tysiące protestów - dotyczących zarówno wyborów parlamentarnych, jak i referendum. Zarzuty stawiane drugiemu z głosowań są bardzo poważne - chodzi przede wszystkim o agitację przez członków komisji wyborczych w masowej skali. Jak ustalił portal Niezalezna.pl, Sąd Najwyższy musi wydać orzeczenie do 15 grudnia i jest bardzo prawdopodobne, że swoim wyrokiem unieważni referendum. To by oznaczało konieczność powtórki głosowania.

Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy
Błażej Filipowski - Gazeta Polska

W niedzielę 15 października odbyły się wybory posłów do Sejmu i senatorów o Senatu, ale równocześnie Polacy głosowali w ogólnokrajowym referendum. Niestety, podczas głosowania doszło do licznych przypadków, gdy członkowie komisji wyborczych pytali, czy wyborca chce wszystkie karty do głosowania lub wręcz sugerowali „bez referendum”.

Portal Niezalezna.pl na bieżąco wówczas opisywał sytuację. 

Nawet Państwowa Komisja Wyborcza - jeszcze w trakcie głosowania - wydała komunikat zwracając uwagę na bardzo poważny problem.

„Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne" - podkreśliła PKW. - "Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać" 

Ta sytuacja niewątpliwie mogła mieć wpływ na wynik głosowania. Przypomnijmy, że ostatecznie frekwencja wyniosła 40,91%, a niezbędny - dla ważności referendum - był próg 50 procent. To spowodowało, że wynik referendum nie był wiążący.

Jak można się było spodziewać do Sądu Najwyższego wpłynęły liczne protesty wyborcze dotyczących właśnie referendum. Portal Niezalezna.pl ustalił, iż jest ich znacznie ponad dwa tysiące. Zdecydowana większość dotyczy agitacji prowadzonej przez członków komisji wyborczych. 

Protesty są obecnie analizowane przez sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zgodnie z polskim prawem orzeczenie dotyczące ważności lub nieważności referendum musi być wydane do 15 grudnia.

Jak ustalił portal Niezalezna.pl, waga zarzutów zawarta w protestach - potwierdzona w niedzielę 15 października przez Państwową Komisję Wyborczą - powoduje, że bardzo prawdopodobny jest scenariusz o unieważnieniu referendum przez Sąd Najwyższy.

Jeśli takie orzeczenie zostanie ogłoszone będzie to oznaczało konieczność powtórzenia ogólnokrajowego referendum z tymi samymi pytaniami.

 



Źródło: niezalezna.pl,

 

#referendum #agitacja wyborcza #wybory2023 #protesty wyborcze

Grzegorz Broński