Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Należy ci się dodatek 400 zł miesięcznie, chyba że pracowałeś mniej niż pół roku

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego to finansowe wsparcie dla matek i ojców, którzy rezygnują z pracy zawodowej, żeby w zupełności poświęcić się opiece nad dzieckiem. Wypłacany jest w ramach świadczeń rodzinnych.

Pamiętaj, jeśli jesteś na urlopie wychowawczym, możesz się ubiegać o dodatek od państwa
Pamiętaj, jeśli jesteś na urlopie wychowawczym, możesz się ubiegać o dodatek od państwa
Nanuk - Gazeta Polska

Każdego roku dziesiątki tysięcy Polaków podejmują trudny krok i decydują o wzięciu urlopu wychowawczego. Choć w wielu przypadkach są w ciężkiej sytuacji materialnej, to ryzykują, bo mają świadomość, że czas tuż po urodzeniu dziecka najlepiej nadaje się na opiekę nad nim i zbudowanie trwałych relacji na przyszłość. "Przecież to się już nigdy nie powtórzy" - słusznie zauważają rodzice. Niestety - z drugiej strony - taka decyzja pociąga za sobą konsekwencje w postaci sporych wyzwań w obszarze materialnym. Jak poradzić sobie z mniejszym budżetem domowym? W tym przypadku z pomocą przychodzi państwo.

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego to finansowe wsparcie dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, żeby całkowicie poświęcić się opiece nad dzieckiem. Wypłacany jest w ramach świadczeń rodzinnych.

Kto może dostać dodatek na urlopie wychowawczym?

To świadczenie przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi dziecka, przebywającym na urlopie wychowawczym, z minimum sześciomiesięcznym stażem pracy, przypadającym bezpośrednio przed tym urlopem. 

Ważne: w przypadku, gdy rodzice lub opiekunowie decydują się na wzięcie urlopu wychowawczego w tym samym czasie, wówczas przysługuje im tylko jeden dodatek.

Trzeba pamiętać, że ta zapomoga nie należy się osobie, która bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracowała (miała umowę o pracę) krócej niż 6 miesięcy, w okresie urlopu wychowawczego pobiera zasiłek macierzyński lub wykonuje pracę zarobkową uniemożliwiającą jej osobiste opiekowanie się dzieckiem.

Jak długo dostaje się dodatek na wychowawczym?

Dodatek przysługuje nie dłużej niż przez okres:

  • 24 miesięcy – w przypadku opieki nad jednym dzieckiem,
  • 36 miesięcy – w przypadku opieki nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
  • 72 miesięcy – w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym (z orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym jej stopniu).

Jak złożyć wniosek?

Nie przegap: dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego nie stanowi samoistnego świadczenia, a zatem można go otrzymać tylko razem z zasiłkiem rodzinnym.

Wzór formularza wniosku i innych niezbędnych dokumentów można odebrać w urzędzie gminy lub miasta (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie). 

Do wniosku trzeba dołączyć:

  • zaświadczenie o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie, na jaki został on udzielony,
  • zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie zatrudnienia bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
  • zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych: kopię imiennego raportu miesięcznego osoby ubezpieczonej, która potwierdza odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o dodatek.

 



Źródło: niezalezna.pl

#dodatek 400 zł #zasiłek od państwa #pieniądze na wychowawczym

arma