Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Morawiecki: Wszyscy powinniśmy być dzisiaj z rolnikami

Były premier Mateusz Morawiecki wezwał do wsparcia protestujących rolników. Według niego włączenie przejść granicznych do infrastruktury strategicznej ma na celu wysłanie na protestujących tam "policji z pałami".

Mateusz Morawiecki
KPRM - X/Kancelaria Premiera

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że dla zapewniania 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa i humanitarna będą docierały bez opóźnień na Ukrainę, na listę infrastruktury krytycznej wpisane zostaną przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych.

Zdaniem byłego premiera Morawieckiego taki ruch oznacza jednak, że "protestujący nie będą mogli sprawdzać, co wjeżdża z Ukrainy, nie będą mogli tam protestować (...) że wyśle się na nich policję, że rządzący chcą wysłać na nich policję z pałami i zniszczyć ten demokratyczny protest". Podkreślił, że prawo do protestu jest "podstawowym prawem demokratycznym".

"Wszyscy powinniśmy być dzisiaj z rolnikami, wszyscy powinniśmy wczuć się w ich problemy" - zaznaczył b. premier podczas internetowego czatu na jednym z portali społecznościowych. "Nie dajcie się nabrać, nie dajcie się podzielić, walczmy razem o prawa nas wszystkich" - zaapelował Morawiecki. "Jesteśmy z polskimi rolnikami, nie odpuśćmy ich nigdy, oni żywią i bronią. I tym razem właśnie bronią naszego prawa do polskiego rolnictwa" - podkreślił.

Według niego "w interesie rolników dzisiaj jest wprowadzić embargo na produkty z Ukrainy, nie pytać się Unii o to". Rząd powinien też wynegocjować korzystną dla polskiej wsi umowę z Ukraińcami, a nie - jak mówił - "patrzeć, czy rolnicy zejdą z tych barykad, z tych protestów".

"Bo oni nie zejdą. Mam nadzieję, że ze wsparciem społecznym, ze wsparciem nas wszystkich, Polaków będą protestowali i pokazywali coraz mocniej, co myślą o polityce obecnie rządzących" - zaznaczył polityk PiS.

Podczas czatu Morawiecki odczytał też - jak powiedział przesłaną mu - informację przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, że Komisja Krajowa "S" podjęła w czwartek decyzję o udzieleniu "czynnego wsparcia protestującym rolnikom". "Będziemy wspólnie organizować akcje protestacyjne, dopóki nasze władze nie zaczną bronić interesów Polski" - przeczytał b. premier.

Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mateusz Morawiecki #protest rolników

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo