Boeing swoimi zdolnościami może odpowiedzieć na wymagania przemysłowe i obronne Polski. To dogodny czas na zbudowanie trwałego partnerstwa między jednym z najsilniejszych sojuszników USA a jedną z największych amerykańskich firm — mówi STANLEY PRUSINSKI, dyrektor Boeing Defense, Space & Security na Europę Środkowo-Wschodnią.
Jednym z koncernów, który oferuje swój produkt dla polskiej armii w ramach programu operacyjnego "Kruk" jest amerykański koncern lotniczy i zbrojeniowy Boeing Defense, Space & Security.
Jak zdolności techniczne i bojowe śmigłowca Apache wpisują się w potrzeby polskiej armii, uwzględnione w ramach programu operacyjnego „Kruk”?
To najbardziej zaawansowany śmigłowiec szturmowy na świecie. AH-64 Apache zapewnia daleki zasięg działania, całodobową zdolność bojową w każdych warunkach pogodowych i możliwość prowadzenia wielu misji jednocześnie. Cechy te przewyższają możliwości wszystkich obecnie używanych, a także projektowanych śmigłowców wojskowych. AH-64 w wersji E reprezentuje najnowszą generację technologii wojskowych i będzie on dominującym elementem amerykańskiego lotnictwa wojskowego w XXI wieku. Jest jedynym śmigłowcem szturmowym wyposażonym w radar kierowania ogniem (Fire Control Radar), który zapewnia niezrównaną świadomość sytuacyjną i możliwości w zakresie zwalczania celów opancerzonych. Zdolność błyskawicznej lokalizacji, identyfikacji i pokonania przeciwnika w niesprzyjających warunkach pogodowych i zmieniających się warunkach pola bitwy daje Apaczowi przewagę i możliwości defensywne nawet w najbardziej wrogim środowisku.
Co jest najsilniejszą stroną konstrukcji oferowanej Polsce przez Boeinga?
Nowy AH-64E to przede wszystkim wszechstronność i elastyczność. Maszyna posiada wiele zdolności, które pomagają chronić własne wojska oraz skutecznie niszczyć siły przeciwnika. Są to zaawansowane technologie informacyjne dla pełnej świadomości sytuacyjnej oraz systemy łączności i wymiany danych zaprojektowane by sprostać wymaganiom dowódców. Niezawodna, łatwa w utrzymaniu i obsłudze konstrukcja AH-64 sprawdziła się w trakcie operacji USA i innych krajów w trudnych warunkach środowiskowych na całym świecie. AH-64 to najbardziej niezawodny system walki oferowany w dobrej cenie zakupu i utrzymania, który z pewnością spełni, a nawet przewyższy oczekiwania Sił Zbrojnych RP.
Jak układa się współpraca Boeinga z polskim przemysłem zbrojeniowym i jak ewentualny wybór śmigłowców Apache wpłynąłby na jej rozszerzenie?
Boeing zbudował trwałe relacje z Polską Grupą Zbrojeniową i jej spółkami. Podczas zeszłorocznych targów MSPO w Kielcach Boeing i PGZ podpisały umowę o partnerstwie dotyczącą szeregu możliwości biznesowych dla platformy AH-64 w programie Kruk. Wraz z PGZ rozwijamy możliwości wsparcia, utrzymywania i modernizacji systemów obronnych, a także integracji unikalnych, polskich systemów na AH-64. Nowe możliwości dotyczą też wzmocnienia zdolności produkcyjnych, włączania spółek PGZ do łańcucha dostaw Boeinga oraz poszukiwania możliwości rozwoju zdolności przemysłowych i innych uzgodnionych działań.
A co z transferem technologii i kooperacją z polskim przemysłem zbrojeniowym w kontekście wdrażania nowych rozwiązań?
W pełni rozumiemy wymagania Polski dotyczące bezpieczeństwa dostaw i samowystarczalności. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na te wymogi oferując współpracę przemysłową opartą o transfer technologii i nowych zdolności, które wzmocnią potencjał polskiego przemysłu obronnego oraz pomogą włączyć polskie przedsiębiorstwa do łańcucha dostaw Boeinga. Długotrwałe partnerstwo strategiczne umożliwi polskim firmom rozwój, stworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie poziomu eksportu.
Jakie inne produkty oferuje Państwa koncern polskiej armii, zwłaszcza w kontekście znowelizowanego programu modernizacji technicznej do 2026 roku ?
Współpracujemy z rządem USA, aby zaoferować Polsce szereg systemów obronnych. Należą do nich śmigłowce AH-64 Apache, ciężkie, transportowe CH-47 Chinook, myśliwce takie jak F/A-18 Super Hornet Block III, samoloty walki elektronicznej EA-18G Growler, myśliwiec Advanced F-15, powietrzny tankowiec KC-46 oraz morskie samoloty patrolowo-rozpoznawcze P-8A Poseidon. Wszystkie oferowane systemy są w konfiguracji zbliżonej do tej używanej przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, co zwiększy stopień interoperacyjności polskich sił zbrojnych z wojskami USA i przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski.