Rewolucja seksualna w podstawówkach » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prokuratura Krajowa wszczęła poszukiwania listem gończym za Marcinem Romanowskim • • • Macron: mamy obawy co do wpływu umowy z krajami Mercosuru na rynek rolny; nie zgadzam się na porozumienie w obecnym kształcie; z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku • • •

Marszałek Sejmu o referendum

Senatorowie PiS z uwagą będą dyskutować nad wnioskiem prezydenta o zarządzenie referendum ws. zmian w konstytucji; mają poważny problem, ale myślę, że podejmą decyzje racjonalną - ocenił dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marek Kuchciński
Marek Kuchciński
twitter.com/MarekKuchcinski

W piątek w Senacie został złożony projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku dotyczącego zmian w konstytucji. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w sobotę, że Senat zajmie się wnioskiem prezydenta we wtorek o godz. 16.

Wiem, że senatorowie Prawa i Sprawiedliwości z uwagą dyskutują. Mają poważny problem, ale myślę, że podejmą decyzje racjonalną

- powiedział marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej w Rzeszowie. Podkreślił jednocześnie, że decyzji ws. referendum nie podejmuje Prawo w Sprawiedliwość. - Tę decyzje podejmuje Senat - zauważył marszałek.

Wydaje się, że (Senat) podejmie w tym tygodniu decyzje. Jeśli zatwierdzi, zgodzi się z decyzją prezydenta, wówczas termin wskazany przez prezydenta, 10-11 listopada, będzie terminem obowiązującym. Jeżeli nie, to będziemy musieli szukać innego rozwiązania

- dodał Kuchciński.

Jednocześnie podkreślił, że dyskusja nad zmianą konstytucji "jest potrzebna".

Minęło pokolenie, ponad 20 lat obowiązującej konstytucji. Zawsze, w każdym państwie demokratycznym, po takim czasie jest namysł, pochylenie się nad tym, czy konstytucja aktualna spełnia swoje wymagania, oczekiwania obywateli

- mówił Kuchciński.

Marszałek Sejmu przypomniał, że w czasie obowiązywania obecnej konstytucji Polska stała się członkiem NATO, Unii Europejskiej, jest w strefie Schengen.

To oznacza, że prawie 60 proc. decyzji podejmowanych jest w UE. Do tego również trzeba dostosować zapisy konstytucji

- dodał marszałek.

Zauważył, że w konstytucji potrzeba zmian dotyczących m.in. relacji między władzami wykonawczymi, czy między władzą ustawodawczą a wykonawczą.

To wymaga namysłu, ale to wymaga także szerokiej dyskusji w społeczeństwie ze wszystkimi obywatelami - podkreślił Kuchciński.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
W prezydenckim projekcie postanowienia ws. referendum znalazło się 10 pytań, m.in. o to, czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu. Wśród pytań referendalnych są m.in. te o konstytucyjne zagwarantowanie nienaruszalności praw rodziny do świadczeń z programu 500 plus, prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Senat #PiS #Marek Kuchciński #Sejm #marszałek Sejmu #referendum

redakcja