Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Łukaszenka chce lepszych stosunków z Polską? Wiceszef MSZ: nasza odpowiedź jest taka...

Przestańcie atakować naszą granicę, wypuśćcie więźniów politycznych, nie prowadźcie wojny hybrydowej przeciw Polsce i Ukrainie. Wtedy rzeczywiście stosunki polsko-białoruskie się poprawią - powiedział w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pod adresem rządzących Białorusią.

Alaksandr Łukaszenka
The Presidential Press and Information Office CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Wiceszef polskiej dyplomacji był pytany w Polsat News o wypowiedź Alaksandra Łukaszenki, który zarządził ponowne nawiązanie stosunków białoruskich władz z Polską. Według Jabłońskiego jest to "pustosłowie".

"Nasza odpowiedź jest taka: przestańcie atakować naszą granicę, wypuśćcie więźniów politycznych, wtedy rzeczywiście stosunki się poprawią. To jest bardzo proste"

- powiedział.

Jabłoński podkreślił, że są to warunki poprawy relacji. "Przestańcie atakować naszą granicę, wypuśćcie z więzienia Andrzeja Poczobuta i ponad 1 tys. więźniów politycznych, nie prowadźcie więcej tej kampanii nienawiści, wojny hybrydowej, która prowadzicie przeciwko Polsce i przeciwko Ukrainie, będąc w sojuszu z Rosją" - mówił

Jego zdaniem są to działania, które zależą tylko od Białorusi.

"My nie mamy wobec Białorusi wrogich zamiarów i nigdy ich nie mieliśmy. My chcemy być bezpieczni i nie być atakowani. (...) Codziennie trwają ataki na polską granicę, w tej chwili też"

- zaznaczył.

AFP podała, że Alaksandr Łukaszenka poinformował w piątek, że nakazał swojemu rządowi ponowne nawiązanie kontaktów w Polską. "Konieczne jest podjęcie rozmów z Polakami. Nakazałem premierowi nawiązanie z nimi kontaktu" - oznajmił Łukaszenka, cytowany przez agencję Biełta.

AFP relacjonuje, że według Łukaszenki polski rząd chce doprowadzić do "eskalacji napięć, pogorszenia sytuacji, aby pokazać, że (Polacy) są właściwie uzbrojeni i kraj został ponownie uzbrojony (...) przed wyborami 15 października" i że jest "mało prawdopodobne", by stanowisko Warszawy "zmieniło się znacząco" w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. "Polacy wiele od nas wymagają (...), ale nie możemy tego zaakceptować, bo byłoby sprzeczne z naszymi interesami" - dodał. Zastrzegł jednak, że jest "otwarty na współpracę" z Polską.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo