Współpracownicy gangu lichwiarzy wyłudzającego nieruchomości zostali zatrzymani

Ośmiu podejrzanych o współpracę z gangiem lichwiarzy, który wyłudzał nieruchomość w zamian za wysoko oprocentowane pożyczki, zostało zatrzymanych przez CBŚP i KAS. Trzon grupy został rozbity przed dwoma laty, ale w sumie zarzuty usłyszało już ponad 30 osób.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
cbsp.pl
pixabay

Śledztwo dotyczące gangu lichwiarzy działającego w latach 2008-2015 nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Na jej polecenie Policjanci z Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali w tej sprawie kolejnych osiem osób.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że kolejni zatrzymani to podejrzani o współpracę z gangiem. Trzon tej grupy został rozbity przed dwoma laty, gdy zatrzymanych zostało trzynaście osób. Według ustaleń śledztwa grupa wyłudzała nieruchomości w zamian za wysoko oprocentowane pożyczki, które nie odzwierciedlały faktycznej wartości obiektów. Przestępcy wobec osób sprzeciwiających się spłaty zobowiązań kierowali nawet groźby. - "Z ustaleń policjantów wynikało, że osoby będące w bardzo trudnej sytuacji życiowej wpadały w macki zorganizowanej grupy przestępczej. Poszkodowani znajdowali w prasie lub w internecie ogłoszenia, gdzie proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty. Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a czas na ich spłatę wynosił od kilku miesięcy do roku. Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty pożyczki co najmniej kilkukrotnie przekraczała wartość niespłacanej pożyczki" - zaznaczyła podinsp. Jurkiewicz.

Według śledczych - jak dodała policjantka - zdarzało się również, iż kwota rzeczywiście wypłaconej pożyczki była niższa niż ta wskazana w akcie notarialnym. "Najczęściej też po podpisaniu umowy okazywało się, że pokrzywdzeni zobowiązani są pokryć zatajone przed nimi prowizje pożyczek w wysokości nawet kilkudziesięciu tys. zł. Umowy konstruowane były w ten sposób, iż w przypadku braku spłaty pożyczki pożyczkodawca mógł skierować sprawę do sądu o przejęcie nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie spłaty. Oczywiście klauzula taka umieszczona była w umowie pożyczki" - podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

Po rozbiciu trzonu grupy funkcjonariusze CBŚP i KAS kontynuowali czynności, żeby ustalić wszystkich współpracujących z gangiem. - "W efekcie przeprowadzili kolejną akcję, podczas której zatrzymali 8 osób. Działania przeprowadzono w województwie pomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim. Wówczas zabezpieczono nośniki danych informatycznych, komputery oraz dokumentację, która jest dokładnie analizowana. Zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych w postaci pieniędzy i dwóch luksusowych samochodów wartych ponad milion złotych" - poinformowała podinsp. Jurkiewicz. - "Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Kielcach prokurator przedstawił ośmiu zatrzymanym zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, oszustw i poświadczania nieprawdy w dokumentach, a następnie zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze, tj. dozory policji, poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju" - poinformował rzecznik tej prokuratury Daniel Prokopowicz.

Jak podkreślił Prokopowicz, w śledztwie tym, wszczętym w 2020 roku, występuje już 32 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo