Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Burmistrz Wrześni z zarzutami żądania łapówki. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności

Zarzut żądania korzyści majątkowej w wysokości 200 tys. zł przedstawiono burmistrzowi Wrześni, Tomaszowi K. Wieloletniemu włodarzowi miasta, będącemu członkiem PO, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Został czasowo zawieszony w obowiązkach burmistrza.

Tomaszowi K. grozi 10 lat więzienia
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak poinformował zespół prasowy CBA, funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu „dokonali zatrzymania samorządowca oczekującego łapówki od przedsiębiorcy w związku z możliwością dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni”.

Do zatrzymania samorządowca doszło w poniedziałek, 6 listopada. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Burmistrzowi grozi 10 lat pozbawienia wolności

Prokuratura poinformowała, że zatrzymanym samorządowcem jest burmistrz Wrześni (woj. wielkopolskie). Śledczy podali, że w miejscu zamieszkania mężczyzny zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w sprawie.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu „przedstawił zatrzymanemu zarzut żądania korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy złotych kwalifikowany z art. 228 par. 4 kk”.

Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany za pośrednictwem innych osób złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy w zamian za cofnięcie wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości pod budowę biogazowni. Przedsiębiorca nie zgodził się na wręczenie "łapówki" w wysokości 200 tys. zł, co skutkowało brakiem cofnięcia złożonego wcześniej oświadczenia o wypowiedzeniu umowy dzierżawy nieruchomości

– podała PK..

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru policji, poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. zł, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z podejrzanymi w sprawie. Ponadto, w trakcie czynności przeszukania zabezpieczono mienie podejrzanego, 5 150 USD w gotówce.

Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań

Prokuratura Krajowa podkreśliła, że zatrzymanie i zarzuty związane są ze śledztwem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczącym „powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych”.

Prokuratura podała, że do zdarzeń tych dochodziło w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Zespół prasowy CBA poinformował, że to trzecia realizacja procesowa w prowadzonym wielowątkowym postępowaniu przygotowawczym. „W śledztwie zarzuty otrzymało już łącznie 5 osób” - podano. 

Lokalne media podały wczoraj informację, że burmistrz Tomasz K. został czasowo zawieszony w czynnościach służbowych, a jego obowiązki przejmie wiceburmistrz, Artur Mokracki.

Tomasz K. jest burmistrzem Wrześni nieprzerwanie od 2002 r. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej, a w wyborach samorządowych startował pod szyldem komitetu Unia Wrześnian.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#CBA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo