Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Rząd zmierza w kierunku nowej ideologii". Abp Jędraszewski: polega na życiu bez Boga

Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości, tam jest tylko kłamstwo i przemoc - powiedział w homilii z okazji Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski krytycznie odniósł się do działań rządu oraz rozporządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, które ogranicza obecność krzyży w życiu publicznym.

abp Marek Jędraszewski
abp Marek Jędraszewski
Fot. Tomasz Hamrat - / Gazeta Polska
"Jest część Europy, która chce za wszelką cenę zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach. Wiemy, do czego to prowadzi. (…) Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości, tam jest tylko kłamstwo i przemoc"

– powiedział abp Jędraszewski. Ocenił, że obecne podziały mają znamiona wojny cywilizacyjnej.

Metropolita widzi podobieństwo obecnych czasów do czasów PRL. Na dowód przywołał zapisy konstytucji z 1952 r., które gwarantowały wolność sumienia i wyznania. Jak zwrócił uwagę hierarcha – miały się one nijak do rzeczywistości, w której urzędy kościelne były zależne od władz komunistycznych, kard. Stefan Wyszyński został aresztowany, a jego najbliższy współpracownik bp Antoni Baraniak poddany torturom.

Abp Jędraszewski zauważył, że konstytucja z 1997 r. też zapewnia wolość sumienia i religii, jednak – jak ocenił duchowny – obecny minister rządu zapowiadał „opiłowywanie” katolików z przywilejów, a prezydent stolicy podpisał rozporządzenie zakazujące wieszania krzyży w urzędzie. Równocześnie – zwrócił uwagę hierarcha – prezydent stolicy – odpowiada na potrzeby środowisk LGBT+ i nakazuje respektowanie praw związków jednopłciowych.

Jego zdaniem planowane zmiany w szkołach dotyczące lekcji religii mają doprowadzić do całkowitego wyeliminowania tego przedmiotu "w imię nowej ideologii", polegającej na życiu bez Boga.

Mówiąc o jedności chrześcijan arcybiskup przywołał masakrę chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga, której w ostatnich dniach dokonali rebelianci z tzw. Państwa Islamskiego. Przypomniał też osobę ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistów w 1946 r. 15 czerwca odbędzie się beatyfikacja tego męczennika.

Uroczystości w Krakowie

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się mszą św. przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską. Następnie wierni zeszli na fragment Drogi Królewskiej, wiodącej na Rynek Główny. Procesję otwierała grupa dzieci, które sypały kwiaty przed kapłanami, z których jeden niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Ołtarze na potrzeby procesji zbudowano obok kościołów: św. Idziego, świętych apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej. Po zakończeniu procesji w bazylice Mariackiej została odprawiona kolejna msza św., przeznaczona szczególnie dla tych, którzy nie mogli w niej uczestniczyć na Wawelu.

Procesja centralna Bożego Ciała w Krakowie każdego roku cieszy się dużą frekwencją. Idą w niej tysiące ludzi nie tylko z Krakowa, ale i z Małopolski, a także z innych województw.


 



Źródło: niezalezna.pl, PAP