Dziś, czyli tydzień przed tradycyjną Barbórką górnicy z różnych sektorów przemysłu wydobywczego przybyli z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W homilii gliwicki biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki przypomniał nauczanie papieskiej Ewangelii Pracy. Jak wskazał - "praca jest błogosławieństwem, nie przekleństwem".
Organizatorem pielgrzymki, w tym roku odbywającej się pod hasłem „Święta Barbara o górnikach pamięta”, był Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Wśród pielgrzymów byli związkowcy i szefowie górniczych spółek m.in. z kopalń węgla kamiennego, brunatnego, nafty i gazu oraz innych gałęzi przemysłu wydobywczego.
"Skarbem ziemi jest węgiel, ale tym najcenniejszym skarbem jest zawsze człowiek". Trwa 33. #Pielgrzymka Górników z modlitwą o pomyślną przyszłość polskiego przemysłu wydobywczego, bezpieczeństwo w pracy i o niebo dla kolegów, którzy zginęli, wykonując swoją pracę. pic.twitter.com/9d7jdImuzK
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) November 26, 2023
W kazaniu gliwicki biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki przypomniał słynną Ewangelię pracy – nauczanie Jana Pawła II, wygłoszone przed ponad 40 laty na katowickim lotnisku Muchowiec. Papież nawiązał wówczas do tradycyjnego górniczego pozdrowienia „Szczęść Boże”, wskazując na jego odniesienie do Boga.
„Tym pozdrowieniem zwracamy się do człowieka, który pracuje, a równocześnie odnosimy jego pracę do Boga”
I jak dodał hierarcha: „praca ludzka odniesiona jest do Boga-stwórcy, który polecił nam to uczynić; Bóg bowiem, stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo, polecił mu czynić sobie Ziemię poddaną. To biblijne wyrażenie, jak poucza papież, jest szczególnie głębokim i bogatym w treść określeniem pracy”.
„Szczęść Boże oznacza, że praca nie jest przekleństwem, ale błogosławieństwem” – wskazał bp Iwanecki, zwracając uwagę, iż w słowo bożego objawienia wpisana jest Ewangelia pracy, którą Kościół stale na nowo odczytuje i na nowo głosi wszystkim ludziom. „Praca bowiem jest podstawowym powołaniem człowieka na tej ziemi” - powiedział.
Jednocześnie – zauważył gliwicki biskup – „praca posiada swoją zasadniczą wartość dlatego, że jest spełniana przez człowieka”. Hierarcha przytoczył też słowa zmarłego 2,5 roku temu pomocniczego biskupa gliwickiego Gerarda Kurza, który mówił, iż skarbem śląskiej ziemi jest węgiel, jednak „najcenniejszym skarbem jest zawsze człowiek”.
Bp Iwanecki przypomniał również słowa Jana Pawła II o godności pracy, która winna być uszanowana bez względu na to, jaką pracę człowiek wykonuje - ważne jest to, że wykonuje ją człowiek. Zaakcentował podstawowe prawa związane z wykonywaną przez człowieka pracą, o które – jak mówił – „stale upomina się Kościół”. Wymienił tu prawo do sprawiedliwej, wystarczającej do utrzymania rodziny, zapłaty; prawo do zabezpieczenia w razie wypadów związanych z pracą oraz prawo do wypoczynku.
Niedzielna pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się uroczystym przemarszem górników w galowych mundurach z paulińskiego kościoła św. Barbary na Jasną Górę, złożeniem kwiatów przed pomnikiem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz nabożeństwem Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach. Pielgrzymom towarzyszyła górnicza orkiestra dęta z Bytomia. Podczas pielgrzymki dokonano aktu zawierzenia górników Matce Bożej.