Zgodnie z planem CBA ma zostać rozczłonkowane. Polska straci potencjał zgromadzony przez służbę - Biuro ma zostać zniszczone, a jego kompetencje rozdzielone do innych służb - ostrzega doradca prezydenta RP Stanisław Żaryn.
W poniedziałek minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Nowa jednostka ma działać w strukturach policji i zostanie utworzona na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji.
Z kolei Krajowa Administracja Skarbowa przejmie po CBA sprawdzanie oświadczeń majątkowych wszystkich osób zobowiązanych do ich składania. Za walkę z korupcją na poziomie ogólnokrajowym będzie odpowiadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak podkreślał Tomasz Siemoniak "ABW ma w swoich zadaniach walkę z korupcją, to dla funkcjonariuszy i szefostwa agencji nic nowego".
Likwidacji CBA to realizacja punktu z umowy koalicyjnej podpisanej przez liderów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy w listopadzie ubiegłego roku.
Kancelaria Premiera podała w mediach społecznościowych, ze CBA zostanie „zastąpione” CBZK. To - zdaniem Żaryna - przykład skrajnej manipulacji.
Jak pisze doradca prezydenta RP, „CBZK w strukturze Policji będzie miało formalną pozycję porównywalną z komendą wojewódzką".
- To formalna strona zmian, ale mająca wpływ na praktyczne działania. I osłabiająca bardzo mocno możliwości ścigania przestępczości, w którą zaangażowani są choćby ludzie władzy. W takiej sytuacji potrzebna jest mocna służba o silnych kompetencjach formalnych - uświadamia.
Odnosząc się do ABW, pisze: „Agencja zwalczająca szpiegostwo, terroryzm, zagrożenia hybrydowe, cyberprzestępczość, chroniąca system ochrony informacji niejawnych itd., może zostać zalana sprawami korupcyjnymi. To będzie szkodziło bezpieczeństwu RP”.
„Władze realizuje wojnę przeciwko służbie antykorupcyjnej. Czemu i komu to ma służyć?”
- pyta na koniec.
Przykład skrajnej manipulacji na koncie @PremierRP. Projekt niszczący możliwości walki z korupcją zakłada bardzo poważne, i szkodliwe, zmiany. To nie - jak sugeruje KPRM - zmiana szyldu.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) April 23, 2024
Zgodnie z planem CBA ma zostać rozczłonkowane. Polska straci potencjał zgromadzony przez… https://t.co/PQMZr3nBBf
Zapowiedź likwidacji CBA skomentował wczoraj prezydent Andrzej Duda.
- To bardzo specyficzne, bo Politycy PO, o ile pamiętam, przed laty gremialnie głosowali za powołaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zdaje się, że chyba wszyscy wtedy posłowie Platformy, w 2006 roku, zagłosowali "za" powołaniem CBA - stwierdził.
"Ale widocznie CBA bardzo im się naraziło przez te lata i dzisiaj chcą zlikwidować tę służbę, chcą doprowadzić do tego, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark poprzez likwidację CBA"
- oznajmił. Jak dodał Duda, w likwidacji jednostki politycy rządzący "widocznie mają swój interes".