Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jacek Sasin: Padły deklaracje ze strony koreańskiej o chęci współpracy z CPK przy budowie szybkiej kolei

- Korea Południowa jest obok USA najważniejszym strategicznym partnerem Polski w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i militarnego, a także wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych. (...) Wczoraj padły deklaracje o chęci współpracy z CPK i polskimi firmami ws. budowy sieci szybkiej kolei. Koreańczycy chcą szerzej być obecni na rynku polskim - powiedział w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Jacek Sasin
Jacek Sasin
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Z dwudniową wizytą przebywa w Polsce prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol, a także wysocy przedstawiciele władz koreańskich. W czwartek w obecności prezydentów podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Republiką Korei: dotyczącą ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji; o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. 

Dzisiaj, mówiąc o polsko-koreańskiej współpracy, Jacek Sasin, minister aktywów państwowych w "Sygnałach Dnia" stwierdził, że Korea Południowa jest "obok USA najważniejszym strategicznym partnerem Polski w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i militarnego, a także wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych". 

- Partnerem CPK jest lotnisko Incheon pod Seulem. Wczoraj padły deklaracje o chęci współpracy z CPK i polskimi firmami ws. budowy sieci szybkiej kolei. Koreańczycy chcą szerzej być obecni na rynku polskim. Są wielkie inwestycje - LG, Samsung. Firmy koreańskie budują też wielkie inwestycje polskich firm, np. Poliolefiny w Płocku, wartych 25 mld zł, największej inwestycji po 1989 r., Polimery Police. Koreańczycy są dzisiaj obecni również w energetyce, mamy rozpoczęty projekt budowy elektrowni atomowej - mówił Sasin.

Podkreślił także, że Korea Południa jest głównym dostawcą nowoczesnego uzbrojenia dla Polski.

- To nowoczesne uzbrojenie, kompatybilne z amerykańskim. My przezbrajamy armię w broń z USA i uzupełniamy bronią koreańską, która pasuje do tamtej. Korea Południowa jest w ścisłym sojuszu z USA, jej obronność jest oparta o systemy amerykańskie. Nie wprowadzamy innych systemów dla wojska. [Przy wyborze sprzętu koreańskiego] chodziło przede wszystkim o czas. Mamy wojnę za granicami, nie możemy czekać kilku lat, musimy armię wzmacniać już. Koreańczycy dawali nam szybkość dostaw. Dzisiaj już pierwsze egzemplarze broni są w Polsce, kolejne partie będą przychodziły w najbliższym czasie. Koreańczycy rozumieją naszą sytuację, bo sami żyją w zagrożeniu i zdecydowali się przekazać uzbrojenie wyprodukowane dla armii koreańskiej, by Polska szybko mogła wzmocnić swój potencjał

– ocenił Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych podkreślił, że według władz koreańskich, "Polska jest dla nich strategicznym partnerem, bo traktują Polskę jako bramę do Europy".

Jak mówił Sasin, rozmawiał z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yangiem o postępach prac nad budową elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim partnerem Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP).

- Rozmawialiśmy też o kolejnych obszarach współpracy, m.in. nad SMR, szkoleniu kadr, wymiany doświadczeń między uniwersytetami, bo chcemy mieć dostęp do koreańskiego know-how, nowoczesnych technologii - wskazał.

 

;

 



Źródło: niezalezna.pl

md