- Korea Południowa jest obok USA najważniejszym strategicznym partnerem Polski w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i militarnego, a także wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych. (...) Wczoraj padły deklaracje o chęci współpracy z CPK i polskimi firmami ws. budowy sieci szybkiej kolei. Koreańczycy chcą szerzej być obecni na rynku polskim - powiedział w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
Z dwudniową wizytą przebywa w Polsce prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol, a także wysocy przedstawiciele władz koreańskich. W czwartek w obecności prezydentów podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Republiką Korei: dotyczącą ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji; o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.
Dzisiaj, mówiąc o polsko-koreańskiej współpracy, Jacek Sasin, minister aktywów państwowych w "Sygnałach Dnia" stwierdził, że Korea Południowa jest "obok USA najważniejszym strategicznym partnerem Polski w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i militarnego, a także wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych".
- Partnerem CPK jest lotnisko Incheon pod Seulem. Wczoraj padły deklaracje o chęci współpracy z CPK i polskimi firmami ws. budowy sieci szybkiej kolei. Koreańczycy chcą szerzej być obecni na rynku polskim. Są wielkie inwestycje - LG, Samsung. Firmy koreańskie budują też wielkie inwestycje polskich firm, np. Poliolefiny w Płocku, wartych 25 mld zł, największej inwestycji po 1989 r., Polimery Police. Koreańczycy są dzisiaj obecni również w energetyce, mamy rozpoczęty projekt budowy elektrowni atomowej - mówił Sasin.
Podkreślił także, że Korea Południa jest głównym dostawcą nowoczesnego uzbrojenia dla Polski.
- To nowoczesne uzbrojenie, kompatybilne z amerykańskim. My przezbrajamy armię w broń z USA i uzupełniamy bronią koreańską, która pasuje do tamtej. Korea Południowa jest w ścisłym sojuszu z USA, jej obronność jest oparta o systemy amerykańskie. Nie wprowadzamy innych systemów dla wojska. [Przy wyborze sprzętu koreańskiego] chodziło przede wszystkim o czas. Mamy wojnę za granicami, nie możemy czekać kilku lat, musimy armię wzmacniać już. Koreańczycy dawali nam szybkość dostaw. Dzisiaj już pierwsze egzemplarze broni są w Polsce, kolejne partie będą przychodziły w najbliższym czasie. Koreańczycy rozumieją naszą sytuację, bo sami żyją w zagrożeniu i zdecydowali się przekazać uzbrojenie wyprodukowane dla armii koreańskiej, by Polska szybko mogła wzmocnić swój potencjał
Minister aktywów państwowych podkreślił, że według władz koreańskich, "Polska jest dla nich strategicznym partnerem, bo traktują Polskę jako bramę do Europy".
Jak mówił Sasin, rozmawiał z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yangiem o postępach prac nad budową elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim partnerem Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP).
- Rozmawialiśmy też o kolejnych obszarach współpracy, m.in. nad SMR, szkoleniu kadr, wymiany doświadczeń między uniwersytetami, bo chcemy mieć dostęp do koreańskiego know-how, nowoczesnych technologii - wskazał.
 
;#SygnałyDnia: Gościem audycji jest @SasinJacek (minister aktywów państwowych). https://t.co/MJvR59Pktb
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) July 14, 2023