Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, wraca do swojego pomysłu z obniżeniem wieku wyborczego - od 16. roku życia. Pomysł ten już przed rokiem zgłaszał na Campusie Trzaskowskiego. Tym razem swoją koncepcją pochwalił się... w szkole, podczas rozmowy z uczniami.
Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia; będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy - powiedział w czwartek w Krakowie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Hołownia spotkał się dzisiaj z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w ramach lekcji obywatelskiej.
Podczas spotkania mówił m.in. o tym, że jego ugrupowanie chciałoby obniżenia wieku wyborczego.
- Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz, (...) to jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem, będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy, - trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia. Dlaczego? Dlatego, że to będzie sprawiedliwe, społeczeństwo się starzeje. Co to oznacza? Za każdymi kolejnymi wyborami odsetek starszych wyborców jest większy, a nie mniejszy
Obecnie - zgodnie z konstytucją - prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
- My, starsi, głosując dzisiaj, układamy życie wam na znacznie dłużej, niż sobie samym, bo my prędzej się odmeldujemy z tego świata, a wy dalej będziecie dźwigali skutki naszych decyzji -stwierdził Hołownia.
Hołownia zauważył, że - aby obniżyć wiek wyborczy - trzeba by zmienić konstytucję.
- Jak będzie moment konstytucyjny, to ja będę wielkim zwolennikiem i przygotujemy propozycję w tej sprawie, jeżeli będzie jakaś weryfikacja konstytucji, bo to po prostu trzeba zrobić i ja nie mam co do tego żadnych wątpliwości - podkreślił.
Warto zwrócić uwagę, że pomysł ten nie jest nowy. Hołownia podobną propozycję zgłaszał pod ubiegłorocznego Campusu Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego.
Trudno się dziwić takim pomysłom Hołowni i jego politycznych kompanów. Według sondażu late poll pracowni Ipsos, w ostatnich wyborach na Trzecią Drogę zagłosowało 17,5 proc. osób w wieku 18-29 lat, a lepszym wynikiem może pochwalić się tylko Koalicja Obywatelska. W grupach wiekowych 50-59 i 60+ zdecydowanym liderem było Prawo i Sprawiedliwość.