Prawo i Sprawiedliwość chce kontynuować reformę poprawy jakości leczenia w opiece specjalistycznej. Po tym, jak uruchomiona została długo wyczekiwana Krajowa Sieć Onkologiczna, a pilotażowana jest Krajowa Sieć Kardiologiczna, PiS w swoim programie zapowiedziało, że po wyborach będzie pracowało nad kolejnymi sieciami – neurologiczną i hematologiczną. – Tak jak w kardiologii jest złota godzina, tak samo jest złote sześć godzin w udarze niedokrwiennym – mówił poseł PiS Czesław Hoc. – Musimy stworzyć ośrodki w całym kraju, by powstała taka sieć pilnej interwencji w aspekcie udarów niedokrwiennych – dodał.
Prawo i Sprawiedliwość w swoim wyborczym programie opublikowało rozwiązania dotyczące zdrowia Polaków, które chce wprowadzić w następnej kadencji. Najbardziej znanymi postulatami PiS są kwestia poprawy jakości żywienia w szpitalach oraz poszerzenie grupy osób uprawnionych do darmowych leków o osoby powyżej 65. roku życia oraz o dzieci i młodzież do 18. roku życia.
PiS w swoim programie zwróciło uwagę, że po uruchomieniu Krajowej Sieci Onkologicznej, pilotażu sieci kardiologicznej oraz opieki koordynowanej w POZ, przygotowane zostaną rozwiązania w innych dziedzinach medycyny. „Pierwsze zmiany będą polegały na wprowadzeniu sieci neurologicznej oraz koordynacji w opiece hematologicznej. Zamierzamy zmienić cały system, a nie tylko jego poszczególne obszary. W najbliższej kadencji przewidujemy również wprowadzenie opieki farmaceutycznej jako wsparcia dla pacjentów przyjmujących wiele leków (polipragmazja)” – czytamy w dokumencie.
Propozycję tę w rozmowie z „Codzienną” skomentował poseł PiS Czesław Hoc, który z wykształcenia jest lekarzem. – Musimy poprawiać standardy jakości opieki specjalistycznej. Najpierw onkologia, bo rzeczywiście mamy taki dług zdrowotny w tym aspekcie, również kardiologia, a teraz rozszerzamy o kwestie neurologiczne i hematologiczne – wyjaśnił.
− Polacy oczywiście najczęściej umierają na choroby kardiologiczne, na wszystkie incydenty sercowo-naczyniowe, później na choroby onkologiczne, ale wiemy również, że bardzo często mamy problemy w kwestiach neurologicznych, a więc incydenty udarowe – albo udaru niedokrwiennego, albo udaru krwotocznego. Tak jak w kardiologii jest złota godzina, że jeżeli do ośrodka kardiologii inwazyjnej pacjent dostanie się w ciągu pierwszej godziny od momentu zawału, to praktycznie jest wyleczony. Tak samo jest złote sześć godzin w udarze niedokrwiennym. Jeżeli trafi on do ośrodka, w którym prowadzi się trombektomię mechaniczną, to praktycznie człowiek wyjdzie zdrowy, czyli nie ma afazji (zaburzeń mowy – dop. red.), nie ma niedowładu połowiczego (porażenia – dop. red.). Musimy stworzyć ośrodki w całym kraju, by powstała taka sieć pilnej interwencji w aspekcie udarów niedokrwiennych, ale też krwotocznych, bo nad tym także musimy pracować – powiedział.
Polityk wyjaśnił także, na czym miałaby polegać krajowa sieć hematologiczna. – Tutaj nie tylko chodzi o kwestie jakiejś niedokrwistości, ale przede wszystkim o hematoonkologię, czyli wszystkie choroby nowotworowe krwi i układu limfatycznego. Tych problemów jest coraz więcej, dlatego chcemy wprowadzić nowe standardy poprawy jakości nie tylko diagnostyki, ale także terapii, i to terapii spersonalizowanej, żeby te terapie były dobrane do profilu pacjenta – wyjaśnił Czesław Hoc.
Formacja Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziała ponadto, że podejmie działania mające na celu uporządkowanie kolejek do lekarzy specjalistów, czemu przede wszystkim ma pomóc zwiększanie liczby lekarzy. – Rozszerzymy także kompetencje pielęgniarek i innego personelu medycznego, dzięki czemu lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjentów. Unormujemy podział kompetencji i uprawnień między lekarzami rodzinnymi a lekarzami specjalistami, aby pacjent wiedział, czego może oczekiwać od swojego lekarza rodzinnego, a czego od specjalistów. Zwiększymy liczbę poradni lekarza rodzinnego, które oferują swoim pacjentom opiekę koordynowaną – przekazano.