Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Legia Warszawa odpadła z piłkarskiej Ligi Konferencji po porażce z Molde FK 0:3 • • •

Zbliżają się święta. Straż Pożarna apeluje o zachowanie podstawowych środków ostrożności

"Co roku jest to czas wzmożonej pracy dla strażaków, przede wszystkim dlatego, że wiele osób jest pochłoniętych zakupami, przygotowaniami i świętowaniem. Zapominamy o tym, żeby zachować czujność również tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej - czyli w domu" - apeluje o wzmożoną ostrożność w czasie świąt rzecznik prasowy PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Zdjęcie ilustracyjne
pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny to czas spędzany w gronie najbliższych. W ferworze przygotowań i rodzinnych spotkań często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Ozdoby i iluminacje świetlne, którymi przystrajamy domy wykorzystują ogromne pokłady energii i obciążają instalację elektryczną. Zatem przedłużacze, wtyczki i światełka powinny być sprawdzone i dobrej jakości. Rzecznik PSP apeluje: "błędy, które są popełniane najczęściej, to to że zapominamy, żeby nie przeciążać instalacji elektrycznej – powinna być sprawdzana przez właścicieli."

Przeciążanie instalacji elektrycznej wiąże się również z dogrzewaniem mieszkań i domów "podgrzewamy mieszkania piecykami, termogrzewczymi urządzeniami gazowymi i elektrycznymi przeciążającymi instalację, co w przypadku zwarcia może być bezpośrednią przyczyną pożaru" - powiedział Frątczak. Urządzenia te nie powinny zostawać bez nadzoru by nie zagrażać zdrowiu i życiu domowników.

Straż pożarna apeluje, by szczególnie pamiętać o wyłączaniu wszelkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu, gdy z niego wychodzimy:

"Wszystkie urządzenia poza lodówką powinny być wyłączane przy wyjściu z domu. Iluminacje, światełka, urządzenia elektryczne wyłączamy, gdy wychodzimy - są bezpieczne tylko wtedy, gdy jesteśmy w domu".

"Pamiętajmy o tym, że wiele elementów w naszym domu może rozprzestrzeniać ogień – używając świec należy sprawować kontrolę, nie stawiać ich na oknach, parapetach i w innych miejscach narażonych na niekontrolowane ruchy powietrza" - przypomina rzecznik Państwowej Straży Pożarnej komentując najczęstsze przyczyny pożarów w okresie świątecznym.

Noc Sylwestrowa niewątpliwie łączy się z pokazami sztucznych ogni, które pomagają pożegnać i przywitać nowy rok w efektowny sposób. Przy używaniu środków pirotechnicznych powinniśmy zachować należyte środki ostrożności. Straż pożarna sugeruje: "najpierw pożegnajmy stary rok, powitajmy nowy, a dopiero wtedy sięgnijmy po lampkę szampana." Paweł Frątczak upomina, by przygotowując pokaz fajerwerków pamiętać, że "zawsze powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi i powinny one mieć stosowne certyfikaty. Nie należy odpalać ich w domu i na balkonach, nigdy nie próbujmy odpalać ponownie, nie powinniśmy ich suszyć w przypadku zmoczenia czy nawet nosić ich w kieszeni".

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zachowanie środków ostrożności nie wymaga czasu i nakładów finansowych, a jedynie rozsądku. Zatem zatroszczmy się o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

St. bryg. Frątczak dodaje: "proszę pamiętać, że na służbie jesteśmy 24 godziny na dobę i zawsze będziemy służyć pomocą."

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#straż pożarna #święta #ostrożność #bezpieczeństwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo