W środę - po raz drugi w tym tygodniu - nie było prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Pozytywną informację przekazała dziś w mediach społecznościowych Straż Graniczna.
Po raz pierwszy od ponad dwóch lat - gdy rozpoczął się kryzys migracyjny na granicy z Białorusią (sierpień 2021 r.) - taka sytuacja miała miejsce w poniedziałek.
❗️Kolejna doba(tj.29.11)kiedy nie odnotowano żadnych osób próbujących nielegalnie przedostać się z🇧🇾do🇵🇱
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 30, 2023
Natomiast już dziś po północy tj. 30.11 na odcinku #PSGDubiczeCerkiewne do🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾23 cudzoziemców m. in. ob.Nepalu,Pakistanu i Afganistanu. pic.twitter.com/ymFifhjY7V
W codziennych raportach SG podaje dane za minioną dobę. W środę nie było prób przekraczania granicy z Białorusią wbrew przepisom, ale już w czwartek po północy, na odcinku granicy chronionym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, granicę próbowało przekroczyć 23 cudzoziemców między innymi z Afganistanu, Nepalu i Pakistanu - podała SG.
WG danych SG, dotąd w 2023 r. było łącznie 25,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, z czego 2 tys. w październiku i 1,3 tys. w listopadzie. Migranci zatrzymani dotąd w tym roku na tej granicy pochodzili z 52 krajów.
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy.
SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej, która ma powstać również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG Anna Michalska informowała niedawno, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.