W czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej działają "banki tlenu". Magazynowane w nich butle stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali walczących z COVID-19. Do tej pory wielkopolscy strażacy wyjeżdżali z tlenem ok. 20 razy.
"Banki tlenu" zorganizowano w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej 4 w Poznaniu oraz w jednostkach w Kaliszu, Lesznie i Czarnkowie. Jak powiedział rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt, obecnie zmagazynowanych jest w nich łącznie 19,5 tys. litrów tlenu w butlach o pojemności od 10 do 50 litrów.
"Te zapasy są uruchamiane w nagłych przypadkach przez koordynatora tlenowego w urzędzie wojewódzkim. Na jego sygnał strażacy alarmowo wyjeżdżają i dostarczają tlen w potrzebne miejsca"
– wyjaśnił.
Jak dodał, dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.
Brandt powiedział, że strażacy z tlenem byli wezwani m.in. pod koniec marca do szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tymczasowej placówce na Międzynarodowych Targach Poznańskich nagle zabrakło tlenu dla pacjentów; 12 chorych przewieziono do innej lecznicy.
"Od listopada ubiegłego roku, gdy uruchomione zostały bazy tlenowe, mieliśmy w sumie ok. 20 tego typu interwencji. Dostarczyliśmy w sumie 6,3 tys. litrów tlenu" – powiedział.
Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z COVID-19. W tym czasie strażacy m.in. tworzyli polowe izby przyjęć, pomagali osobom w kwarantannie oraz odkażali miejsca publiczne.