Od niedzieli Arboretum w Wojsławicach, należące do Uniwersytetu Wrocławskiego, ponownie jest dostępne dla zwiedzających po zimowej przerwie. Podziwiać można już tu kwitnące magnolie i ciemierniki, a wkrótce zakwitną także piwonie, różaneczniki i liliowce.
Arboretum Wojsławice, filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Rośnie tam ponad 14 tysięcy gatunków i odmian roślin drzewiastych oraz byliny.
Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Uczkiewicz zwróciła uwagę, że wiosna to czas wielkich przemian w ogrodzie.
„W sposób szczególny są one widoczne w bogactwie kwitnących roślin naszego Arboretum. Oczekujemy na pojawienie się festiwalu różnorodności barw i zapachów wiodących kolekcji magnolii, różaneczników, a następnie lilaków. Zachwycają już kwitnące ciemierniki, a także kwitnące drzewa i krzewy. Wkrótce rozkwitnie sad czereśniowy założony na jednym z malowniczych wzgórz”
– tłumaczyła. Dodała, że sad ten stanowi Bank Genów Dolnośląskich Odmian Czereśni obejmujący ponad 200 gatunków i odmian i jest jedynym takim założeniem w Polsce.
Już niedługo w Arboretum będzie można podziwiać też kwitnące piwonie, różaneczniki i liliowce. „Stanowią one Kolekcje Narodowe - jedyne w Polsce tak bogate i wzorcowo prowadzone zbiory gatunków i odmian uprawnych tych roślin” - podkreśliła rzeczniczka.
W otwartym w 2020 roku Ogrodzie Milenijnym można natomiast oglądać polskie odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych otrzymane przez polskich hodowców. „Znaczną część tego ogrodu przeznaczono pod uprawę zachowawczą dla roślin chronionych, zagrożonych i ginących, co stanowi jedno z najważniejszych działań ekologicznych na rzecz ochrony bioróżnorodności” – dodała Uczkiewicz.