Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Angela Merkel doceniała postawę Tuska wobec Rosji. Sensacyjne dokumenty ujawnione w nowym odcinku „Resetu”

Polityka resetu z Rosją, którą prowadził rząd PO-PSL była pod skrupulatną obserwacją Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz nawet recenzowała zachowania polskich władz, a także decydowała o wyróżnieniach dla poszczególnych polityków. Najważniejszą nagrodę państwa niemieckiego otrzymał wówczas Donald Tusk. Oficjalnie otrzymał ją za działania „na rzecz porozumienia Polski z europejskimi partnerami”, jednak z depeszy polskich dyplomatów relacjonujących rozmowę Angeli Merkel z Bronisławem Komorowskim odbytej w Moskwie w maju 2010 r. wynika, że ówczesny szef polskiego rządu został uhonorowany za sposób prowadzenia relacji Polski z Rosją.

"Reset"
screen TVP Info

Jednym z głównych bohaterów dzisiejszego odcinka „Resetu” jest Bronisław Komorowski, który w momencie katastrofy smoleńskiej pełnił funkcję marszałka Sejmu i to on po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął jego obowiązki. 

Komorowski leci do Moskwy

Red. Michał Rachoń i dr hab. Sławomir Cenckiewicz przypomnieli, że pierwszą zagraniczną podróż p.o. prezydenta Komorowski odbył w maju 2010 r. do Moskwy na uroczystości „Dnia Zwycięstwa” (9 maja), czyli święto gloryfikujące żołnierzy sowieckich. Wcześniej na udział w tym propagandowym przedstawieniu szef MSZ Radosław Sikorski namawiał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, lecz ten nie był szczególnie zainteresowany. P.o. prezydenta Bronisław Komorowski podczas swojej wizyty dziękuje Rosjanom za ich postawę po katastrofie smoleńskiej.

- Cała ta rozmowa prezydenta Miedwiediewa z marszałkiem Komorowskim wpisuje się w pewien scenariusz (…) Rosjanie zasypują politycznie i medialnie swój wizerunek jako kraju, państwa potencjalnie winnego katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem

– wyjaśnił tę sytuację dr hab. Cenckiewicz.

Niemcy doceniają Tuska

Autorzy serialu wskazali również, że to właśnie wizyta p.o. prezydenta Komorowskiego w Moskwie przyniosła pierwszy bezpośredni dowód na to, że prowadzona od 2007 r. przez ekipę Tuska polityka resetu była bacznie obserwowana, a także nagradzana przez... rząd niemiecki. 9 maja w stolicy Rosji doszło do spotkania między Bronisławem Komorowskim a Angelą Merkel, a tajemniczo krótka notatka z ich rozmowy została odnaleziona w archiwach MSZ dopiero niedawno. 

„W stosunkach z sąsiadami należy być szczególnie wrażliwym (od nas: zabrzmiało to jak zachęta do „wczuwania się w Rosjan”). B. wysoka ocena zachowania się premiera RP po katastrofie 10.04. Przypomnienie, że Donald Tusk otrzyma nagrodę Karola Wielkiego. Dobra współpraca z Rosjanami podczas śledztwa po katastrofie 10.04 i ostrożny optymizm, jeśli chodzi o postęp śledztwa katyńskiego” – czytamy w notatce MSZ z rozmowy Komorowski-Merkel.

Donald Tusk najbardziej prestiżową niemiecką nagrodę odebrał 13 maja 2010. W oficjalnym uzasadnieniu napisano, że otrzymał ją za działania „na rzecz porozumienia Polski z europejskimi partnerami”.

- Angela Merkel doceniała prorosyjską politykę od początku, od 2007 r., ale najważniejsze w kontekście o którym teraz mówimy jest podkreślenie tej prorosyjskiej polityki Donalda Tuska w warunkach ekstremalnych. A warunkiem ekstremalnym z perspektywy niemieckiej, z perspektywy kanclerz Niemiec był oczywiście 10 kwietnia 2010 r. Tusk zachował się tak jak Berlin by tego oczekiwał, czyli nie zszedł z drogi resetu z Rosją

– wyjaśnił w materiale dr hab. Cenckiewicz.

 



Źródło: niezalezna.pl,

 

#reset #Donald Tusk #Bronisław Komorowski #Michał Rachoń #Sławomir Cenckiewicz #Rosja #Niemcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wideo