Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 11 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzewanych o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził zatrzymania członków grupy działającej w latach 2014-17. Podał, że do akcji ABW doszło we wtorek, 27 listopada. Grupa działa na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.
Zatrzymani przez ABW mieli pozorować handel alkoholem wewnątrz Unii Europejskiej m.in. z firmami w Czechach, Bułgarii i na Litwie - stosując do tych fikcyjnych dostaw preferencyjną, zerową stawkę VAT.
Według śledczych faktycznie alkohol trafiał do Wielkiej Brytanii, gdzie nielegalnie wprowadzano go na rynek. Taka transakcja powinna być opodatkowana VAT w standardowy sposób. Dodatkowo - zdaniem śledczych - podejrzani nie deklarowali pieniędzy ze sprzedaży tego alkoholu w Wielkiej Brytanii. Żeby nie wykryto przestępstwa, fałszowane miały być dokumenty przewozu oraz akcyzy.
Według śledczych łączna kwota uszczuplenia podatku VAT w związku z działaniami podejrzanych przekracza 30 mln zł. Postępowanie ABW i Urzędu Celno-Skarbowego nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Prokuratorzy postawili zatrzymanym przez ABW zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach, oszustw podatkowych i prania pieniędzy.
Na wniosek prokuratury sąd zezwolił na aresztowanie sześciu osób, wobec pozostałych pięciu - na zastosowanie wolnościowych środków: poręczenia majątkowe i dozór policji. Jedna osoba otrzymała zakaz opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zajęto mienie podejrzanych, m.in. pieniądze w gotówce, pojazdy mechaniczne oraz luksusowe zegarki. Szacunkowa wartości zatrzymanego mienia to ok. 600 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, a w jej toku nie są wykluczone dalsze zatrzymania - zaznaczył Żaryn.