Polskie prawo mówi, że jeśli w miejscu pracy jest zbyt wysoka temperatura, można przerwać pracę. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia wody do picia w upalne dni. Dotyczy to pracowników etatowych, jak i pracujących na umowę o dzieło, czy zlecenie.
Zbyt wysoka temperatura powodująca złe samopoczucie może być powodem przerwania pracy. Nie wiąże się to z obniżeniem wynagrodzenia - przynajmniej teoretycznie. Wiemy jak traktuje się obecnie pracowników.
„
Wysokie temperatury mają negatywny wpływ na organizm człowieka: mogą prowadzić do porażenia słonecznego, skurczów cieplnych i udaru cieplnego, zakłócają też pracę układu oddechowego, krążenia i pokarmowego. Upały negatywnie wpływają też na wydajność pracy, zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych” - pisze wprost.pl cytując Newseria.pl.
Podczas upałów
o 20 proc. spada produktywność, koncentracja o 19 proc. Firma ma
obowiązek zapewnić podwładnym wodę do picia. Dla pracujących na otwartej przestrzeni – gdy temperatura sięgnie
25 stopni Celsjusza, dla pracowników biurowych – gdy słupek rtęci pokaże
28 st. C.
W czasie upałów pracodawca nie ma obowiązku skracania dnia pracy, ale może to zrobić. Wtedy nie wolno mu zmniejszać wynagrodzenia za dany dzień. W gorące dni mogą również pojawić się dodatkowe przerwy w pracy. Jeśli to nie pomaga i stan psychofizyczny pracownika nie pozwala na wykonywanie obowiązków,
może on – bez żadnych konsekwencji finansowych – przerwać pracę.
- Warunki BHP powinny być stworzone takie, żeby zapewniały bezpieczną i dobrą pracę. W pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o świetlikach, o wertikalach, wentylacji czy klimatyzacji, żeby temperatura była dogodna do wykonywania pracy - powiedziała Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.
Dodała, że obowiązki te dotyczą pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i na umowy cywilno-prawne. Za nieprzestrzeganie przepisów BHP przedsiębiorstwu grozi kara, od 1 – 30 tys. zł.
- Pracownik z kolei powinien porozmawiać z pracodawcą, jeśli on nie wypełnia swoich obowiązków. Jeśli to nie poskutkuje, można złożyć skargę do Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie - radzi rzecznik OIP.
Źródło: wprost.pl,niezalezna.pl,newseria.pl
mg