Naczelna Rada Lekarska skierowała wczoraj pakiet onkologiczny do Trybunału Konstytucyjnego. – Rada wnioskuje o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą niektórych przepisów wprowadzających pakiet w zakresie dotyczącym wykonywania zawodu lekarza – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
Jednocześnie – jak informuje rzeczniczka Rady Katarzyna Strzałkowska – Naczelna Rada Lekarska zdecydowała o skierowaniu do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku z prośbą, by wystąpił on do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów wprowadzających pakiet onkologiczny, które dotyczą sytuacji pacjentów oraz trybu legislacyjnego, w jakim uchwalono przepisy.
– Nie może być tak, że pacjenci są dzieleni na lepszych i gorszych, że w wyniku wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych ogranicza się dostęp wielu pacjentów do terapii – tłumaczy Strzałkowska.
W biurze prasowym Rzecznika Praw Obywatelskich "Gazeta Polska Codziennie" usłyszała, że wniosek Rady jeszcze nie dotarł do rzecznika. Dziennikarzy "GPC" zapewniono, że jeżeli tylko dokument wpłynie, zostanie przeanalizowany.
Decyzja o skierowaniu przepisów pakietu do TK zapadła już kilka tygodni temu, o czym pisała „Codzienna”. Wówczas dr Maciej Hamankiewicz podkreślał, że lekarze dostrzegają szczególne trudności w terapii chorych w wypadku schorzeń nowotworowych, wielu pacjentów z różnych powodów nie zostaje zakwalifikowanych do objęcia ich szybką ścieżką diagnostyczną w ramach pakietu.
– Z powodu zaangażowania sił i środków w pakiet onkologiczny narastają problemy w leczeniu pacjentów nieonkologicznych. Leczenie i opieka nad chorymi zostały w wielu aspektach utrudnione, a zamiast skrócenia kolejek, w wielu placówkach one się wydłużyły – oceniał.
Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Wojciech Kamiński