Co jest grane? Założenia "nowego" porozumienia... znane już we wrześniu

Podział kopalni w Kompanii Węglowej, z których część zostanie przejęta przez Węglokoks i Tauron oraz "konsolidacja" górnictwa z energetyką - takie są podstawowe założenia wciąż ta

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
flickr.com/photos/kancelariapremiera

Podział kopalni w Kompanii Węglowej, z których część zostanie przejęta przez Węglokoks i Tauron oraz "konsolidacja" górnictwa z energetyką - takie są podstawowe założenia wciąż tajnego porozumienia premier Ewy Kopacz ze związkowcami. Dokładnie taki sam projekt zmian w górnictwie wiceminister gospodarki, Tomasz Tomczykiewicz przedstawił... już we wrześniu 2014 r.

Dwie kopalnie: "Sośnica" i "Pokój" - zostają w Kompanii Węglowej, a cztery inne: "Makoszowy","Brzeszcze","Bobrek","Piekary" zostaną przejęte przez Węglokoks, jako inwestorem. Takie założenia paktu rządu z szefami związków górniczych podał na swoim profilu na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Z kolei przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz stwierdził, że "docelowe połączenie kapitałowe z energetyką to najważniejszy element porozumienia" i mówił o "spółce giełdowej energetycznej", która "wczoraj złożyła ofertę inwestycyjną". Chodzi o przedsiębiorstwo Tauron (gdzie wiceprezesem jest Aleksander Grad).

Wystarczy jednak cofnąć się do września 2014 r. by przekonać się, że to co przedstawiane jest jako "nowe" rozwiązanie - było już szykowane kilka miesięcy temu. Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki referując dziennikarzom plan naprawczy dla kopalń, informował wtedy, że zakłada on właśnie: przejęcie części kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks i "konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi".

- W pierwszym etapie planu naprawczego Węglokoks przejmie część Kampanii Węglowej. Etap drugi, czyli konsolidacja węglowych aktywów z branżą energetyczną jest w trakcie uzgadniania - mówił wiceminister Tomczykiewicz, dodając, że ​rząd chce, aby w tym przedsięwzięciu wzięły udział PGE, Tauron i Enea.

Fragment jednego z tekstów jakie ukazał się na ten temat we wrześniu zeszłego roku:Mimo porozumienia wciąż nie wiadomo co dalej z projektem likwidacyjnym, który w nocy z czwartku na piątek został przegłosowany przez posłów. Senat, który również czeka głosowanie w tej sprawie, prace nad dokumentem przełożył do wtorku.

Jak wskazują słowa szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominika Kolorza - plany likwidacyjne wcale nie zostały wstrzymane. - SRK [Spółka Restrukturyzacji Kopalń - przyp.] będzie się od teraz kojarzyć z czyśccem, w których najsłabsze ogniwa kopalń mają być wyczyszczone i wtedy będą zlikwidowane - powiedział w TVP Info.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Samuel Pereira
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo