Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Przyłożyli mu parę razy, a Przemyk chudzina". Korwin-Mikke o śmierci Przemyka [NAGRANIE]

"Któregoś dnia lekko sobie podpiwszy szedł sobie z kolegami wpadł na policję, wykrzykiwał na baranach antyrządowe hasła.

flickr.com/photos/paweld/10229665513
"Któregoś dnia lekko sobie podpiwszy szedł sobie z kolegami wpadł na policję, wykrzykiwał na baranach antyrządowe hasła. Policjanci go wzięli, przyłożyli mu parę razy, a Przemyk chudzina niestety nie przeżył" - to nie jest fragment z konferencji rzecznika rządu PRL, Jerzego Urbana nt. zabójstwa Grzegorza Przemyka, którego rocznicę śmierci dziś obchodzimy. To słowa lidera KNP, Janusza Korwina-Mikke.

14 maja 1983 roku, młody polski poeta, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka został zakatowany na śmierć przez milicjantów. Od śmierci Grzegorza Przemyka minęło 30 lat, w tym czasie odbyło się 5 procesów sądowych w sprawie jego zabójstwa. Na motyw polityczny wskazują wcześniejsze zatrzymania przez prl-owskie władze matki młodego poety oraz grożenie jej, że zabiją jej syna.

We wrześniu 2013 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w Polsce nie było skutecznego śledztwa w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Strasburscy sędziowie przyznali rację ojcu zabitego w maju 1983 roku maturzysty, który wniósł skargę do Trybunału w 2011 roku. Leopold Przemyk napisał w niej, że Polska naruszyła art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do życia), bo w kraju nie wyjaśniono śmierci jego syna i nie ukarano winnych. 

Jak przyczyny śmierci widzi Janusz Korwin-Mikke? W Internecie do dziś krąży nagranie wideo z 2008 r. ze spotkania z wyborcami, gdzie polityk wyjaśnia, co według niego doprowadziło do śmierci Przemyka. Przekonuje, że powodem były pijackie wybryki chłopca, a błąd milicji polegał na tym, że "powinni przyłożyć tak, żeby krzywdy nie zrobić"

ZOBACZ NAGRANIE

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo