Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Pomnik Wojtka w Krakowie

18 maja, w 70.

nieznany, domena publiczna
18 maja, w 70. rocznicę zdobycia przez polskich żołnierzy klasztoru na Monte Cassino, odsłonięty zostanie w Krakowie pomnik niedźwiedzia Wojtka, jednego z symboli armii generała Władysława Andersa. Podobizna zwierzęcia stanie w Parku im. dr. Henryka Jordana.

Wojtek - syryjski niedźwiedź brunatny - w kwietniu 1942 roku został przygarnięty przez żołnierzy Armii Andersa na terenie obecnego Iranu. Wojtek został wpisany na listę personelu 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Z żołnierzami, najpierw w stopniu szeregowca, a potem kaprala, przeszedł szlak bojowy od Iranu, przez Irak, Syrię, Palestynę, Monte Cassino do Szkocji. Po demobilizacji jednostki oddany został do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r. Umieszczona jest tam tablica ku czci "polskiego bohatera".

Jak poinformował prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa, uroczystości związane z odsłonięciem krakowskiego pomnika zaplanowano na 18 maja, w 70. rocznicę zdobycia klasztoru Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu pod dowództwem gen. Andersa.
- Nie ma lepszej daty na tę uroczystość - zaznaczył Cholewa.

Odlana z brązu podobizna Wojtka, wysoka na 2,3 metra stanie w rozwidleniu alejek w krakowskim parku, z których jedne kierują się ku placowi zabaw, a drugie ku galerii Wielkich Polaków, gdzie znajdują się popiersia znamienitych rodaków.

Autorem projektu rzeźby jest Wojciech Batko, artysta-rzeźbiarz, absolwent krakowskiej ASP. Zgodnie z jego koncepcją, Wojtek będzie stał na mapie, na której odbiciami niedźwiedzich tropów i żołnierskich butów zostanie oznaczony cały jego szlak bojowy. Zwierzę łapą będzie wskazywało drogę do pomnika swojego dowódcy, gen. Władysława Andersa.

- Na pewno pomnik będzie miał znaczenie edukacyjne, bo przez jego bohatera zachęci dzieci i młodzież odwiedzające nasz park do zainteresowania się historią armii gen. Andersa - ocenił Cholewa.

Koszt postawienia pomnika wynosi około 60 tys. zł. Sfinansowany został z publicznej składki, do której najwięcej wnieśli dwaj prywatni donatorzy.

Niedźwiedź ma już swój pomnik w Instytucie gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. Wojtek przeszedł do historii jako pierwszy miś uhonorowany specjalnym bankietem przez szkocki parlament. Pierwszą książkę o Wojtku "Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu" w 1968 r. napisał Wiesław Lasocki, w czasie wojny zesłany do ZSRR, następnie żołnierz gen. Andersa, który po wojnie osiadł w Londynie. Ukazała się w emigracyjnym wydawnictwie Gryf, a w 1971 r. przetłumaczono ją na angielski. Losy Wojtka spod Monte Cassino spopularyzowała Aileen Orr swoją książką "Wojtek The Bear: Polish War Hero".

 



Źródło: PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo