Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

​Publicystki „GP” w Houston

Katastrofa smoleńska oraz udział tajnych służb PRL-u w życiu publicznym Polski – te tematy wywołały najwięcej pytań podczas spotkania Polonii z dziennikarkami Strefy Wolnego Słowa – Anitą Garg

ag
ag
Katastrofa smoleńska oraz udział tajnych służb PRL-u w życiu publicznym Polski – te tematy wywołały najwięcej pytań podczas spotkania Polonii z dziennikarkami Strefy Wolnego Słowa – Anitą Gargas i Dorotą Kanią w Houston w Teksasie. Spotkanie dotyczyło kondycji dziennikarstwa śledczego w Polsce. W spotkaniu wziął udział również polski konsul honorowy Zbigniew Wojciechowski.
 
Anita Gargas, która była obecna na II Konferencji Smoleńskiej mówiła o wykładach naukowców oraz zachowaniu przedstawicieli mediów.
 
- Konferencja, która odbywała się po raz drugi, została zorganizowana przez naukowców. Mógł na nią wejść każdy dziennikarz, musiał tylko wpłacić 400 zł za akredytację. Informacje o tym, że była to konferencja „tajna” można włożyć między bajki – podkreślała Anita Gargas, która także przypomniała o kłamstwach dotyczących „pancernej brzozy”. – Prof. Chris Cieszewski wygłosił wykład nt. analizy zdjęć satelitarnych, z których jednoznacznie wynika, że brzoza, o którą rzekomo miał się rozbić rządowy tupolew, została złamana co najmniej pięć dni wcześniej – mówiła dziennikarka.
 
Członkowie Polonii w Houston pytali również o to, dlaczego w USA media mówiąc o przyczynach katastrofy smoleńskiej powołują się na raport MAK.

- Polski rząd nie zrobił nic, aby sprostować kłamstwa MAK, nie wystąpił o pomoc do NATO. Robił wszystko pod dyktando Putina – wystarczy przeczytać stenogramy, które do tej pory są zamieszczone na stronie internetowej rosyjskiego premiera. Są to stenogramy ze spotkań, w których brali udział przedstawiciele polskiego rządu m.in. Ewa Kopacz. Godziła się na wszystkie działania podejmowane przez Rosjan, także na odrzucenie propozycji pomocy w badaniu przyczyn katastrofy oferowanej przez państwa członkowie Unii Europejskiej przypomniała Dorota Kania.
 
- Warto także przypomnieć, że wśród osób w Polsce, które mają wyjaśniać przyczyny katastrofy, są także i takie, które były szkolone w Związku Sowieckim. Taka osobą jest m.in. Roman Jóźwik, szef Wojskowego Instytutu Chemii, którego naukowcy już w czerwcu 2010 sporządzili opinię wykluczającą obecność materiałów wybuchowych na rzeczach należących do ofiar katastrofy – podkreśliła dziennikarka.
 
Organizatorem spotkania był klub „Gazety Polskiej” w Houston, którego przewodniczącym jest Marek Wach, a odbyło się ono się na terenie polskiej parafii w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którego proboszczem jest ks. Waldemar Matusiak.


fot.: ag


fot.: ag
 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

mn