Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Warto protestować. ​Krzyż wróci na komendę

Krzyż i ikona Michała Archanioła, które zostały usunięte z radomskiej komendy policji z polecenia komendanta Karola Szwalbego, wrócą na swoje miejsce. – Mam nadzieję, że stanie się to w najbliższych dniach – mówi duszpasterz policjantów ks. Gabriel M

Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Krzyż i ikona Michała Archanioła, które zostały usunięte z radomskiej komendy policji z polecenia komendanta Karola Szwalbego, wrócą na swoje miejsce. – Mam nadzieję, że stanie się to w najbliższych dniach – mówi duszpasterz policjantów ks. Gabriel Marciniak – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.
 
Przypomnijmy, przed kilkoma dniami „Codzienna” informowała, że szef radomskiej policji Karol Szwalbe nakazał zdjąć krucyfiks znajdujący się w jego gabinecie oraz usunąć krzyż i ikonę Michała Archanioła z policyjnej świetlicy. Decyzja komendanta wywołała oburzenie wśród policjantów. Zażądali odwołania Szwalbego ze stanowiska. Zarzucali mu nie tylko, że samowolnie usuwa symbole chrześcijańskie z komendy, ale także namawia, aby funkcjonariusze nie brali udziału w pielgrzymce na Jasną Górę.
 
Szwalbe zaprzeczał, jakoby żądał zdejmowania symboli religijnych oraz namawiał do rezygnacji z udziału w pielgrzymce. Twierdził, że nakazał zdjąć krucyfiks w swoim gabinecie, bo jest człowiekiem niewierzącym.
 
Zdjęte ze ściany świetlicy krucyfiks i ikonę przechował na plebanii radomski duszpasterz policjantów ks. Gabriel Marciniak. Krzyż wziął na pielgrzymkę, a ikona pozostała na miejscu. – Mam nadzieję, że w najbliższych dniach zarówno krzyż, jak i ikona wrócą na swoje miejsce – mówi „Codziennej” duchowny. Informuje, że od kilku dni prowadzone są w tej sprawie rozmowy.
 
W obronie krzyża wystąpili biskupi radomscy. Bp Henryk Tomasik i bp Adam Odzimek wyrazili zdecydowany sprzeciw przeciwko praktykom zdejmowania krzyża z tych miejsc, w których był obecny”. Hierarchowie przypomnieli, że krzyż jest znakiem zbawienia, znakiem „miłości ofiarnej Zbawiciela oraz znakiem chrześcijanina”. Zwrócili uwagę, że krzyż jest obecny w życiu publicznym, w kulturze polskiej i europejskiej. „Krzyż stawiamy na grobach naszych bliskich, wyznając wiarę w zmartwychwstanie do życia wiecznego” – napisali.
 
Cały artykuł ukazał się w dzisiejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”
 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wojciech Kamiński