Trybunał Konstytucyjny odroczył zbadanie konstytucyjności ustawy o refundacji leków. Powodem jest zmiana wniosku skierowanego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Ustawa weszła w życie 1 stycznia tego roku, wprowadzając m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Ceny leków są negocjowane z firmami farmaceutycznymi.
We wtorek Trybunał Konstytucyjny przedstawił wnioski złożone przed tygodniem przez pełnomocnika grupy posłów. Jeden z nich dotyczył odroczenia rozprawy. Pełnomocnik uzasadniał to dwukrotną nowelizacją ustawy - w styczniu i czerwcu 2012 r. Nowelizacje usunęły m.in. kilka zaskarżonych przepisów, dodatkowo kilka innych uszczegółowiło rozporządzenie ministra zdrowia.
Pełnomocnik wniósł także o to, by prezes Trybunału zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wydanie opinii w sprawie ustawy. Domagał się także, by minister zdrowia przedstawił swoje stanowisko wobec tych skarg oraz sprawozdanie z wykonania ustawy o refundacji leków.
TK zdecydował o odroczeniu rozprawy. Jak zaznaczył Trybunał, odroczenie ma na celu zdobycie podpisów wszystkich posłów, którzy skierowali skargę, pod wnioskiem o jej zmianę. Skarga musi być podpisana przez tę samą grupę, inaczej zmieniona wersja zostanie pominięta. Pełnomocnik nie ma bowiem prawa do samodzielnego wprowadzania zmian we wniosku o zbadanie konstytucyjności ustawy - podkreślił Trybunał.
W ocenie autorów wniosku ustawa ograniczyła dostęp do leków refundowanych, a tym samym naruszyła konstytucję. Zastrzeżenia wnioskodawców dotyczą m.in. procedury obejmowania leków refundacją, ustalania cen i marż na produkty refundowane, umów zawieranych przez NFZ z aptekami i lekarzami, a także nakładania na przedsiębiorców kar administracyjnych i sankcji karnych.
Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia
Bolesław Piecha (PiS) podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że wnioskodawcy są usatysfakcjonowani decyzją TK dotyczącą odroczenia. Dodał, że konieczne jest uzupełnienie materiału o stan obecny, gdyż ustawa została znowelizowana. Wnioskodawcy chcą także, by informacji dot. wystąpień ws. ustawy refundacyjnej udzielił Rzecznik Praw Obywatelskich oraz MZ.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb