Gazeta Polska: Metoda na reset. O odpowiedzialności w sprawie Odry Czytaj więcej!

Usunąć komunistycznego zbrodniarza z osiedla

W przesłanym do redakcji portalu Niezależna.pl oświadczeniu Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do mieszkańców Słomnik o niesprzeciwianie się zaprop

W przesłanym do redakcji portalu Niezależna.pl oświadczeniu Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do mieszkańców Słomnik o niesprzeciwianie się zaproponowanej przez tamtejszą Radę Miasta i Gminy zmianie nazwy jednego z osiedli, nadal noszącego imię komunistycznego zbrodniarza - generała Karola Świerczewskiego-„Waltera”.

Przedstawiciele POKiN Kraków są zaskoczeni faktem, że w ramach prowadzonych przez władze Słomnik społecznych konsultacji w tej sprawie podnoszą się głosy broniące dotychczasowego patrona osiedla. Już w 2007 r. ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Janusz Kurtyka wystosował do przewodniczącego Rady pismo, w którym dosadnie wyjaśnił, kim był Świerczewski i dlaczego dalsze „czczenie” go stanowi formę zabronionego przez art. 13 Konstytucji RP oraz karanego na mocy paragrafu 256 kodeksu karnego propagowania zbrodniczej ideologii komunizmu.

- Przypominamy, że Karol Świerczewski był w 1920 r. oficerem Armii Czerwonej i w jej szeregach - na własną prośbę! - walczył z Wojskiem Polskim. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego wiernie służył Sowietom, m.in. będąc od 1928 r. aż do śmierci członkiem wywiadu (Razwiedupremu). Skierowany przez Stalina do Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim był m.in. wyjątkowo nieudolnym dowódcą 2. Armii, na czele której poniósł druzgocącą i okupioną krwią tysięcy żołnierzy klęskę podczas forsowania Nysy Łużyckiej w kwietniu 1945 r. Masowo zatwierdzał wyroki śmierci na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Był członkiem Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, czyli należał do najwyższych władz sowieckiej agentury w naszym kraju. Człowiek o takim życiorysie powinien być już dawno wykreślony w całej Polsce z listy osób upamiętnianych pomnikami, tablicami, patronatami ulic, placów, mostów, osiedli i innych instytucji publicznych. Argumenty o konieczności poniesienia niewielkich kosztów finansowych z tym związanych oraz drobnych kłopotów natury administracyjnej nie wytrzymują konfrontacji z historyczną, polityczną i moralną oceną gen. Świerczewskiego – czytamy w oświadczeniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

 



Źródło:

 

Wczytuję ocenę...