W sejmowej dokumentacji tzw. Komisji Ciemniewskiego nie ma akt wytworzonych przez organa bezpieczeństwa PRL - podał rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Arseniuk dodał, że prezes IPN zwróci się do szefa Kancelarii Sejmu o przekazanie do zasobu archiwalnego Instytutu uwierzytelnionych kopii dokumentacji tej komisji. Wystąpi też o udzielenie informacji nt.
"ewentualnej możliwości występowania dokumentów organów bezpieczeństwa państwa w innych materiałach przechowywanych w Kancelarii Sejmu".
W środę upoważnieni przez prezesa IPN pracownicy archiwów IPN dokonali przeglądu dokumentów wytworzonych oraz zgromadzonych w toku prac Komisji do zbadania wykonania przez MSW uchwały Sejmu z 28 maja 1992 r. (tzw. Komisja Ciemniewskiego), przechowywanych w archiwum Kancelarii Sejmu.
Arseniuk przypomniał, że przegląd poprzedzono wystąpieniem prezesa IPN 20 lutego do marszałka Sejmu Ewy Kopacz, z prośbą o zidentyfikowanie w aktach Komisji materiałów organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy o IPN oraz w przypadku ich odnalezienia o przekazanie tych materiałów.
Według Arseniuka w toku przeglądu ustalono, iż na akta Komisji składa się 5 obszernych jednostek archiwalnych. Całość okazanej pracownikom IPN dokumentacji papierowej stanowią materiały wytworzone w toku prac Komisji.
"Nie odnaleziono w niej materiałów lub kopii materiałów organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy o IPN" - podał Arseniuk.
Zdaniem Antoniego Macierewicza i Marka Opioły, szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla powinien natychmiast udostępnić materiały posłom. W opinii parlamentarzystów, nie są one tajne i na mocy ustawy o IPN powinny zostać przekazane do Instytutu, a zatem udostępnione każdemu, kto o nie poprosi - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Źródło:
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki,wg