Główne uroczystości 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbędą się w najbliższą niedzielę w Gietrzwałdzie. Organizatorzy spodziewają się, że we mszy głównej uczestniczyć będzie około stu tysięcy pielgrzymów.
140 lat temu w Gietrzwałdzie Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom, Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Miała przemówić do nich po polsku i polecić odmawianie modlitwy różańcowej. Objawienia w Gietrzwałdzie były początkiem przebudzenia świadomości narodowej miejscowych Warmiaków (pozostających w zaborze pruskim). Zostały jako jedyne w Polsce uznane przez Kościół katolicki.
W środę organizatorzy, w tym przedstawiciele Kurii Warmińskiej i władze gminy, przekazali informacje dotyczące przebiegu uroczystości religijnych oraz dojazdu pielgrzymów do Gietrzwałdu.
Metropolita warmiński abp Józef Górzyński wyraził nadzieję, że dobra organizacja pozwoli pielgrzymom, którzy przybędą z całej Polski na miejsce objawień, uczestniczyć z pełnym zaangażowaniem w uroczystościach rocznicowych, a także szeroko poznać przesłanie gietrzwałdzkie.
Jak powiedział wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz, w tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby pielgrzymów. Zazwyczaj w latach jubileuszowych do warmińskiej wioski oddalonej od Olsztyna o 18 kilometrów przyjeżdżało około 100 tys. wiernych i tylu pielgrzymów spodziewanych jest w tym roku.
Jako gospodarzowi gminy zależy mi na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom. Dołożymy wszelkich starań, by każdy pielgrzym dotarł na miejsce uroczystości i bezpiecznie z Gietrzwałdu wyjechał, apelujemy o wyrozumiałość i prosimy o wypełnianie poleceń służb na miejscu
– powiedział Kasprowicz.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w piątek, ale ich kulminacja nastąpi w niedzielę. Tego dnia od godz. 9.30 odmawiana będzie modlitwa różańcowa na błoniach gietrzwałdzkich. O godz. 10.45 rozpocznie się procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na błonia, gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się msza, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Uroczystości odpustowe połączone są co roku z dożynkami diecezjalnymi. Przed ołtarzem zaprezentowanych zostanie około 30 wieńców dożynkowych. Pobłogosławione zostanie ziarno pod przyszłoroczne zasiewy.
Policja zaapelowała, by wierni przybywający do Gietrzwałdu samochodami bezwzględnie wykonywali polecenia służb. Będą one kierować wiernych na poszczególne parkingi.
Podano, że parkingi na około 7 tys. samochodów osobowych i około 800 dla autokarów będą zlokalizowane na drodze do Woryt. Te miejsca parkingowe przeznaczone są dla aut jadących od strony Olsztyna. Dla pojazdów jadących od Ostródy miejsca parkingowe przygotowano przy ulicy Szkolnej w Gietrzwałdzie. Ruch samochodów w Gietrzwałdzie w niedzielę będzie wstrzymany. Organizatorzy podkreślili, że w razie potrzeby uruchomione zostaną także dodatkowe miejsca parkingowe. W pobliżu sanktuarium wyznaczono także około 300 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
Zaapelowano jednak, by korzystać przede wszystkim z transportu publicznego. Z komunikacji autobusowej będą mogli korzystać przede wszystkim mieszkańcy Olsztyna i wierni, którzy przez Olsztyn będą podróżować do Gietrzwałdu.
Autobusy, które uruchomi Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu będą dojeżdżać do centrum Gietrzwałdu. Z Olsztyna kursować będą dwie linie: pierwsza zaczynająca się przy dworcu głównym kolejowym i druga, z osiedli południowych Pieczewa i Jarot. Autobusy będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach miejskich. W niedzielę, z Olsztyna do Gietrzwałdu w godzinach porannych i z Gietrzwałdu do Olsztyna w godzinach popołudniowych, kursować będą co 10-15 minut.
Zaapelowano także, by w niedzielę podróżni poruszający się drogą krajową 16 na odcinku Olsztyn-Ostróda, a nieudający się do Gietrzwałdu, wybrali inną trasę, np. drogę wojewódzką 531 przez Łuktę oraz S7 przez Olsztynek.