Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

„Lwica lewicy” skazana za ustawę medialną

fot.: Paweł Supernak/PAP Warszawski sąd skazał byłą poseł SLD i wiceminister kultury Aleksandrę Jakubowską na osiem miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. To finał głośnej sprawy zniknięcia z ustawy medialnej słów „lub czasopisma”.


fot.: Paweł Supernak/PAP

Warszawski sąd skazał byłą poseł SLD i wiceminister kultury Aleksandrę Jakubowską na osiem miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. To finał głośnej sprawy zniknięcia z ustawy medialnej słów „lub czasopisma”.

Jakubowskiej postawiono zarzut przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego przez bezprawne dokonanie zmian zapisów w rządowym projekcie nowelizacji tej ustawy. Chodziło o zapis dotyczący prywatyzacji telewizji regionalnej i jego zmianę w taki sposób, że prywatyzacja byłaby niemożliwa. Rada Ministrów dopuściła tymczasem możliwość prywatyzacji Polskiej Telewizji Regionalnej S.A. po uprzednim uzyskaniu zgody ministra skarbu. Dwóm innym osobom zarzucono bezprawne przerobienie projektu ustawy medialnej poprzez usunięcie z niej słów "lub czasopisma". Brak tych słów w ustawie oznaczał, że wydawcy czasopism mogliby kupić ogólnopolską telewizję, a wydawcy dzienników - już nie.

Pierwszy proces w tej sprawie toczył się przed sądem okręgowym od kwietnia 2007 r. Wyrok zapadł w grudniu 2007 r. Wówczas sąd uniewinnił Jakubowską oraz Iwonę G. i Tomasza Ł. – byłych urzędników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ministerstwa kultury. Skazana została jedynie - nieżyjąca już - Janina S., była szefowa biura prawnego KRRiT. Sąd wymierzył jej wtedy karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Z wyrokami uniewinniającymi nie zgodziła się prokuratura. Warszawski sąd apelacyjny uwzględnił odwołanie we wrześniu 2008 r. i skierował sprawę do ponownego rozpoznania w I instancji. Dzisiaj zapadł nowy wyrok.

W styczniu 2008 r. białostocka prokuratura formalnie umorzyła natomiast śledztwo w sprawie tzw. grupy trzymającej władzę, czyli próby ustalenia osób, które miały wysłać Lwa Rywina z korupcyjną propozycją do Agory. Powodem umorzenia było przedawnienie karalności przestępstwa płatnej protekcji, ponadto składu owej grupy nie udało się ustalić. Według raportu sejmowej komisji śledczej ds. tej afery, którego autorem był Zbigniew Ziobro, tzw. grupa trzymająca władzę to: Leszek Miller, Aleksandra Jakubowska, Lech Nikolski, Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski. Sami wymienieni temu zaprzeczyli.

 



Źródło: PAP,onet.pl,niezalezna.pl

 

gb