Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Problemy nie oszczędzają rolników. Premier: obiecuję, że zawsze będziemy z wami, na dobre i na złe

ASF, susza, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, dalej są problemami, ale mogę obiecać, że zawsze będziemy z wami na dobre i na złe - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z rolnikami w Korczówce-Kolonii (Mazowieckie). Szef rządu obiecał również dopłaty do paliwa dla rolników.

premier Mateusz Morawiecki
twitter.com/@PremierRP

"Niezależnie jaka klęska nawiedzi wieś, nie będziemy chowali głowy w piasek.(...) Mogę obiecać jedno, że zawsze będziemy na dobre i na złe z wami"

- mówił Morawiecki. Jak dodał. Władza centralna jest po to, żeby pomagać ludziom "w codziennym życiu, w pracach, w trudzie polskiego rolnika".

Morawiecki powtórzył, że albo - na żądanie polskiego rządu - UE przedłuży embargo na wwóz ukraińskiego zboża, albo polski rząd jednostronnie wdroży rozwiązania dla ochrony polskiego rynku.

"Nie możemy zgodzić się na to, aby poprzez niekontrolowany wwóz zboża ukraińskiego dochodziło do rozchwiania rynku"

- oświadczył Morawiecki.

Będziemy dopłacać rolnikom do paliwa. Wspieramy wieś i małe miejscowości. Wcześniej nie było takich inwestycji w Polskę lokalną, jak obecnie. Zapewniam, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nadal będzie sprawowało władzę to mniejsze miejscowości nadal będą się rozwijać

– podkreślił premier.

Miliardy na kontach rolników

Szef resortu rolnictwa, Robert Telus, podczas briefingu przypomniał, że rząd na pomoc finansową dla rolników przeznaczył w sumie 15 mld zł. Na 2023 rok to 10 mld zł - zauważył.

Minister poinformował, że dotychczas do rolników na konta trafiło ponad 2,5 mld zł, a w ramach pomocy nawozowej (uruchomionej w poniedziałek) ponad 250 mln zł.

Minister odnosząc się do kwestii zakazu wwozu zboża ukraińskiego, które ma obowiązywać do 15 września ocenił, iż decyzja o tym, że to będzie właśnie do 15 września, była decyzją polityczną i nie stały za tym merytoryczne argumenty.

Telus dodał, że polski rząd wzywa Komisję Europejską do podjęcia decyzji o wydłużeniu tego terminu. Jeśli tak się nie stanie - zapowiedział - to w nocy z 15 na 16 września zacznie obowiązywać krajowe rozporządzenie w tej sprawie.

- To jest w interesie polskiego rolnika i w interesie Polski

- zaznaczył.

Szef resortu rolnictwa przekonywał, że decyzja ws. wydłużenia zakazu wwozu ukraińskiego zboża jest również ważna ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe.

- Interes naszych rolników jest najważniejszy. Jesteśmy z rolnikami przede wszystkim wtedy, kiedy nas potrzebują

– zaznaczył minister.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP,

 

#premier #rolnicy #zboże #rząd

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo