Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Komisje wyborcze - chętnych było tylu, że robiono losowania. Wszędzie powołano niemal pełne składy!

Do wyborów parlamentarnych zostało zaledwie kilka dni. Co ciekawe, niemal wszystkie obwodowe komisje wyborcze w kraju zostały powołane w maksymalnych składach. Kandydatów na członków komisji zgłosiły 82 komitety wyborcze, z czego najwięcej - po ponad 40 tys. - zgłosiły PiS i KO.

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W październikowych wyborach parlamentarnych w całym kraju utworzono 31 073 obwodów głosowania. W ich skład powołano ponad 258 tys. osób.

Kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych zgłosiły 82 komitety wyborcze.

Chętnych było bardzo dużo...

Najwięcej - 40 988 kandydatów - zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Niewiele mniej, bo 40 611 kandydatów, zgłosiła Koalicja Obywatelska. Trzecia Droga zgłosiła 32 294 kandydatów, Nowa Lewica - 29 447 kandydatów, Konfederacja - 25 682 kandydatów, Bezpartyjni Samorządowcy - 15 201 kandydatów, a Polska Jest Jedna - 11 995 kandydatów.

"Cieszę się, że przy tych wyborach komitety wyborcze wykazały się dużą aktywnością, bo cztery lata temu mieliśmy duże problemy z obsadzeniem obwodowych komisji wyborczych. W tym roku nie było takiego problemu i niemal wszystkie komisje wyborcze zostały powołane w maksymalnych składach"

– przekazała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Wskazywała, że kandydatów na członków obwodowych komisji było tak dużo, że - zgodnie z Kodeksem wyborczym - trzeba było przeprowadzić losowania i nie wszyscy, którzy zostali zgłoszeni zasiądą w komisjach wyborczych.

Najwięcej członków obwodowych komisji wyborczych - 36 729 - powołano spośród kandydatów zgłoszonych przez Koalicję Obywatelską. Z kolei spośród kandydatów zgłoszonych przez PiS do pracy w komisjach powołano 36 565 osób.

Szefowa KBW przekazała, że obwodowe komisje wyborcze zaczęły już pracować i na tę chwilę ukonstytuowało się 5621 z nich - odbyły się pierwsze spotkania, powołano przewodniczących i ich zastępców.


Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie; czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania; ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości; przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Przewodniczący komisji zarobią 800 zł, zastępcy przewodniczących 700 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 600 zł.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wybory #komisje #składy #Polska #polityka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo