Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Tusk ponownie bohaterem w... niemieckich mediach. Powód? „Naprawia relacje z Kijowem”

O tym, że niemieckie media - szczególnie od czasu przejęcia rządów w Polsce - piszą o Tusku w tonie chwalebnym, zdążyliśmy przekonać się niejednokrotnie. Tym razem, na łamach portalu dziennika „Handelsblatt”, jest on wychwalany za... "chęć odbudowy nadszarpniętych relacji z Ukrainą". My przypominamy jednak, że nie odwiedził on Kijowa wtedy, kiedy robili to inni czołowi politycy w Polsce (wtedy, kiedy wybuchła wojna), a dopiero 2 lata od tego momentu...

Donald Tusk
Sejm RP - X/Sejm RP

To premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda byli tymi, którzy nie bali się odwiedzić zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, niemal na chwilę po wybuchu wojny. Gesty te były niezwykle doceniane nie tylko przez ukraińskie władze, ale i przez ludność cywilną, która wielokrotnie pochwalała działania rządu Zjednoczonej Prawicy - oraz okazaną pomoc - w różnej postaci. Donalda Tuska, nie było w tym kraju - przez 2 lata ani razu. Zaskakujące zatem, że Kijów odwiedził dopiero niedługo po tym, gdy został mianowany na funkcję nowego-starego szefa rządu.

Tusk dobry, PiS zły...

Nie umknęło to jednak uwadze mediów Berlina, które teraz kreują jego postać na pewnego rodzaju... bohatera. A to dlatego, że "Kijów był drugim po Brukseli celem zagranicznej podróży nowego szefa rządu".

„Tusk nie wybrał Berlina, Paryża czy Waszyngtonu, ale ukraińską stolicę w ramach swojego planu ponownego wzmocnienia więzi międzynarodowych po ośmiu latach rządów prawicowych nacjonalistów”

– pisze niemiecki dziennik, obrażając tym samym poprzedni polski rząd. 

i dalej: "wybór Kijowa pokazuje, jak ważna dla polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa jest wojna obronna sąsiedniego kraju z Rosją".

W artykule tym, oh-om i ah-om nie ma wręcz końca. Tusk i „jego doświadczony minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mieli w ostatnich tygodniach pełne ręce roboty, próbując naprawić nadszarpnięte relacje z Kijowem. Poprzez połączenie krótkowzrocznej polityki i kampanii wyborczej, PiS pozwolił, aby możliwe do rozwiązania spory gospodarcze przekształciły się w faktyczny kryzys zaufania”, pisze portal.

I fakt, w kwietniu ubiegłego roku, rząd PiS zdecydował się na zamknięcie granic na ukraińskie produkty, jednak nie ze złośliwości. Celem była ochrona interesów polskich rolników, które w ferworze chęci niesienia pomocy, zaczęły mocno cierpieć. 

Ataków na PiS ciąg dalszy...

Temat Ukrainy, zdaniem niemieckich mediów, nie jest jednak jedynym powodem, by wychwalać Tuska. "Handelsblatt” podkreślił, że "Tusk ma doskonałe kontakty w stolicach UE". „Jednak ta bliskość czyni go również politycznie podatnym na ataki ze strony PiS, który konsekwentnie przedstawia go jako lokaja Berlina lub Brukseli” - brzmi fragment tekstu.

"W przeciwieństwie do PiS Tusk uważa, że tylko silna struktura europejska może zagwarantować bezpieczeństwo jego kraju"

— pisze „Handelsblatt”.

To pewnie dlatego, że jego rząd zgodził się na kuriozalne pomysły Brukseli, chociażby ws. przymusowej relokacji migrantów, co dla Berlina było priorytetem...

Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 Źródło: niezalezna.pl, dw.com

 

#Polska #polityka #Donald Tusk #rząd #Ukraina #wojna #Rosja #Niemcy #media

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo