Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Słowa polityka PSL rozsierdziły Lewicę. "Jeśli zerwą umowę, to wychodzimy z koalicji"

Władysław T. Bartoszewski z PSL - Trzeciej Drogi stwierdził, że jego zdaniem Szymon Hołownia powinien kontynuować swoją pracę na urzędzie marszałka Sejmu do końca kadencji. To podważenie koalicyjnego porozumienia dot. "rotacyjnego marszałka" i jednocześnie grzebanie prezydenckich ambicji Hołowni. Lewica zapowiedziała, że zerwanie umowy przez Trzecią Drogą oznacza wyjście lewicowego ugrupowania z koalicji.

Władysław Teofil Bartoszewski
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

"Marszałek rotacyjny" - choć był obiektem kpin i żartów - stał się elementem porozumienia koalicyjnego między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą a Lewicą. Rozwiązanie zakładało, że fotel marszałka Sejmu przez połowę kadencji obsadzać będzie Trzecia Droga, a drugą połowę - Lewica. Wymienione w umowie koalicyjnej zostały nawet konkretne nazwiska - Szymona Hołowni oraz Włodzimierza Czarzastego.

Dziś polityk PSL, a zatem Trzeciej Drogi, podważył "rotację" marszałka. Zdaniem Władysława T. Bartoszewskiego, wiceministra spraw zagranicznych, Hołownia powinien swoją funkcję pełnić do końca kadencji.

- Moim zdaniem pan marszałek dobrze wykonuje swoją pracę, obserwuję go regularnie, bo siedzę w ławach sejmowych i bardzo to dobrze robi, powinien kontynuować. (...) Nie widzę powodu, żeby zmieniać, zobaczymy, jakie będą decyzje na szczytach partii. […] Koalicjanci, czyli czterech liderów się zbiera, dyskutuje i rozważa. Ja uważam, że pan Szymon Hołownia powinien pozostać

– powiedział Bartoszewski w Radiu Zet.

Na słowa Bartoszewskiego zareagowała Lewica.

- Jeżeli Trzecia Droga nie dotrzyma umowy, Lewica powinna wyjść z koalicji. To decyzja Lewicy - poinformowała w mediach społecznościowych Anna-Maria Żukowska, przewodnicząca klubu Lewicy w Sejmie.

Kadencja Sejmu, o ile nie ulegnie skróceniu, zakończy się jesienią 2027 r. Szymon Hołownia nie ukrywał jednak swoich ambicji prezydenckich i nie wykluczał startu w wyborach w 2025 r. 

 Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo