Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rząd zajął się zwiększeniem limitu na "Bezpieczny Kredyt 2 proc."

Dzisiaj po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów; jak wynika z porządku obrad, tematem jest projekt dotyczący zwiększenia limitu na "bezpieczny kredyt 2 proc.", a także projekt uchwały ws. "Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2023-2026".

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego
Przemysław Keler - KPRP

"Rząd powołany przez pana prezydenta w poniedziałek pracuje. Przyjmujemy ustawy. Dzisiaj mamy kolejne posiedzenie rządu w tym tygodniu, będziemy podejmować ważne ustawy - m.in. z mojego obszaru związane ze zwiększeniem limitu na kredyty hipotetyczne 2 proc,. które są tak dobrze odbierane przez Polaków" - powiedziała dzisiaj w radiowej "Jedynce" minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.

W ostatnich dniach ówczesny szef MRiT Waldemar Buda mówił, że podpisano już około 40 tys. umów o "bezpieczny kredyt 2 proc.", oraz że złożono prawie 90 tys. wniosków o jego udzielenie.

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#rząd #wybory 2023 #kredyt 2 proc. #Bezpieczny Kredyt 2 proc.

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo