Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rząd rusza z projektem rozwoju szybkiego internetu

Pomocy na rozwój szybkiego internetu w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 dotyczy rozporządzenie, którego projekt ukazał się w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Na ten cel ma być przeznaczone co najmniej 0,8 mld euro.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie udzielania wsparcia finansowego na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, powszechny dostęp do szybkiego internetu jest jednym z celów Narodowego Planu Szerokopasmowego, "który zakłada, że do 2025 r. wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce znajdować się będą w zasięgu sieci, umożliwiających korzystanie z usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s oraz gotowych do świadczenia za ich pomocą usług o przepustowościach gigabitowych".

Zapewniono, że w perspektywie finansowej 2021-2027 "kontynuowane będą interwencje publiczne w obszarze dofinansowania rozwoju sieci szerokopasmowych na obszarach wykluczonych cyfrowo".

Wskazano, że w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na ten cel ma być przeznaczone co najmniej 0,8 mld euro. "Dzięki tym środkom oczekuje się zapewnić dostęp do internetu o gwarantowanej przepustowości co najmniej 100 Mb/s dla ponad 700 tys. użytkowników końcowych (gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, budynków użyteczności publicznej itp.) znajdujących się na długotrwale nieopłacalnych obszarach Polski" - stwierdzono.

Według OSR na koniec 2021 r. prawie 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie miało dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a 27,5 proc. gospodarstw domowych nie miało dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. "Gospodarstwa te znajdują się przede wszystkim na obszarach wiejskich i oddalonych, o niskiej gęstości zaludnienia, w których komercyjne inwestycje w budowę sieci dostępu do szybkiego internetu nie są realizowane ze względu na ich nieopłacalność" - stwierdzono. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#szybki internet

mt