5,5 miliona złotych wpłaconych w 2023 roku na konta Platformy Obywatelskiej pochodzi od deweloperów i przedsiębiorców budowlanych - wynika z ogólnodostępnego zestawienia, które opracował analityk giełdowy Łukasz Firek. To około 30 procent wszystkich wpłat na utrzymanie partii. W świetle tych danych nie dziwi, że rząd Donalda Tuska tak brnie we wprowadzenie kredytu 0 procent, będącego korzyścią dla tej branży.
Od 1 lipca 2022 roku partie polityczne zobowiązane są do prowadzenia i regularnej aktualizacji rejestru wpłat i umów. Rejestr wpłat zawiera informacje, które mogą być szczególnie interesujące są to informacje o osobie dokonującej wpłaty, wysokości kwoty wsparcia, miejscowości zamieszkania oraz imieniu ojca. Podobnie jawne są dane z KRS, dotyczące organów reprezentujących, nadzoru oraz prokurentów spółek.
Zainspirowany tą transparentnością, postanowiłem stworzyć narzędzie, które zestawia i analizuje te dane, aby zobaczyć, w jakim stopniu oraz na jakie kwoty branża budownictwa i rynku nieruchomości wspiera Platformę Obywatelską. Dane zostały dodatkowo pogrupowane według głównych kodów PKD działalności
Efekt pracy? Z danych wynika jasno, że ok. 30 procent wpłat na Platformę Obywatelską pochodzi z branży "budownictwo i rynek nieruchomości". To aż 5,5 z 18 milionów złotych, jakie w 2023 roku uzyskała Platforma.
🗃️Dane to klucz do zrozumienia rzeczywistości🗃️
— Łukasz Firek 🚀 (@l_firek) September 5, 2024
Dlaczego tak ważne są ogólnodostępne i jawne dane? Bo to właśnie one pozwalają na wyciąganie cennych wniosków, które mogą rzucić nowe światło na rzeczywistość.
Od 1 lipca 2022 roku partie polityczne zobowiązane są do prowadzenia i… pic.twitter.com/AYZF0TiiV9
1,97 miliona złotych wpłacili przedsiębiorcy, których głównym PKD jest "wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi", a kolejny milion dołożyli ci, którzy zajmują się "realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków". Krótko mówiąc - Platforma stoi deweloperami.
Tak wyglądają wpłaty od tego grona:
Czy zatem może dziwić, że Donald Tusk z pomocą ministra Krzysztofa Paszyka pcha do przodu pomysł kredytu 0 procent, będący także w interesie deweloperów? Pomysł krytykowany nawet przez członków jego własnego rządu.
Okazuje się, że prawie 30% wszystkich wpłat na @Platforma_org pochodzi od osób związanych z branżą nieruchomości.
— Adam Czarnecki (@czardam) September 5, 2024
Cóż, teraz przynajmniej wiadomo, czemu Premier @donaldtusk wraz z Ministrem @KrzysztofPaszyk tak zawzięcie pchają kredyt 0%. #naStart #nieruchomości #mieszkania https://t.co/gi6tGFYP2f
Celnie sprawę skomentował publicysta Tomasz Markiewka. "Do tej pory sądziłem, że udało nam się uniknąć jednej z największych patologii amerykańskiej polityki: sterowania programami partii przez bogate grupy interesu za pomocą hojnych wpłat. Zaczynam mieć wątpliwości, gdy widzę, co się dzieje wokół pomysłu kredytu 0 procent" - napisał na Twitterze.
Do tej pory sądziłem, że udało nam się uniknąć jednej z największych patologii amerykańskiej polityki: sterowania programami partii przez bogate grupy interesu za pomocą hojnych wpłat.
— Tomasz Markiewka (@markiewkatomasz) September 6, 2024
Zaczynam mieć wątpliwości, gdy widzę, co się dzieje wokół pomysłu kredytu 0 procent.