Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezes TK miażdży Hołownię po jego wolcie w Sejmie. Mamy pismo prezes Przyłębskiej do marszałka Sejmu

Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej - upomina marszałka Sejmu Szymona Hołownię prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Prezes TK Julia Przyłębska i marszałek Sejmu Szymon Hołownia
Fot. Filip Blazejowski, Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Hołownia poinformował w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że otrzymał odpis postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia w sprawie wniosku o TK dla Glapińskiego.

Jak wyjaśnił, postanowienie nazwane jest "samozabezpieczającym".

"Ani marszałek Sejmu, ani Sejm, ani żadna z komisji, ani ktokolwiek w tym budynku nie ma prawa dotykać się, zajmować się, w ogóle czegokolwiek robić z wnioskiem o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego". "Dlaczego? - ponieważ jest to surowo zakazane przez Trybunał Konstytucyjny pani Julii Przyłębskiej. Dlaczego? - ponieważ Trybunał tego zakazuje"

- kpiąco zrelacjonował postanowienie TK. Po tym Hołownia zadeklarował, że nie wykona postanowienia TK, a wniosek o Trybunał Stanu dla szefa NBP będzie procedowany.

Po swoim wystąpieniu doczekał się odpowiedzi od prezes TK.

Dotarliśmy do pisma prezes TK Julii Przyłębskiej

Na początku przypomina Hołowni, że „postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia 2024 r. o sygn. akt K 8/24 zapadło w składzie 5 sędziów i jest orzeczeniem Trybunału”.

„Przypominam, że  - zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji - orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Oznacza to, że wiążą również Sejm i jego organy. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na trójpodziale władz. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały (art. 10 Konstytucji). Organy władzy publicznej, stosownie do art. 7 Konstytucji, działają na podstawie i w granicach prawa

- udzieliła marszałkowi Sejmu krótkiej lekcji.

I dalej: „W związku z powyższym należy uznać, że Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Zwracam się jednocześnie z prośbą o przytaczanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sposób niewprowadzający w błąd opinii publicznej, co do ich treści”.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo