Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Przywódcy RP w Waszyngtonie. „GPC”: Polsko-amerykański sojusz gwarantem naszego bezpieczeństwa

Pożyczka na zakup amerykańskiego uzbrojenia w wysokości 2 mld dol., zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet, oferta na zakup 96 śmigłowców uderzeniowych Apache, a także deklaracja „żelaznego zaangażowania” Ameryki w Polsce – trzydniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych dobiegła końca, a jej skutki komentowane są przez media na całym świecie. Z kolei premier Donald Tusk, który wraz z prezydentem uczestniczył w rozmowach z przywódcą Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, wrócił wcześniej i już zdążył zwołać pilne spotkanie z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Prezydent w Białym Domu
Prezydent w Białym Domu
Jakub Szymczuk - Gazeta Polska

Prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych odbył rozmowy m.in. z prezydentem Joem Bidenem, liderem większości w Senacie Charlesem Schumerem i liderem mniejszości Mitchem McConnellem, spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem. Ponadto odwiedził elektrownię atomową wybudowaną przez firmę Westinghouse, a także bazę 3 Dywizji Piechoty USA w Fort Stewart.

Harmonogram wizyty premiera Donalda Tuska był uboższy, gdyż miał on w planach jedynie wpis do księgi pamiątkowej w Białym Domu i udział w rozmowie z prezydentami Dudą i Bidenem.

– Zaangażowanie Ameryki w Polsce jest żelazne, zawsze mówimy, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich. My wszyscy musimy myśleć dokładnie tak samo, czekam na te rozmowy, które dzisiaj będą tu podjęte. Bardzo dziękuję wam za dzisiejszą wizytę

– mówił podczas spotkania przywódca Stanów Zjednoczonych.

Efekty tych rozmów na szczycie są takie, że Amerykanie udzielą Polsce pożyczki 2 mld dol. na zakup uzbrojenia. Zaoferowali też sprzedaż 96 śmigłowców Apache.

Ponadto Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce ponad 800 rakiet ziemia powietrze
JASSM, 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C i ponad 200 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II.

Z nieoficjalnych informacji wynika również, że podczas rozmów przywódców oprócz tematów kontraktów zbrojeniowych pojawiły się także dyskusje o strategicznych polskich inwestycjach, jak np. budowa elektrowni atomowej. Ponadto prezydent Duda wyraźnie podkreślał, że państwa NATO powinny zacząć wydawać więcej na odbudowę potencjału militarnego – pułap ten powinien wynosić 3 proc. PKB.

"Dla Tuska nie jest to łatwe"

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ze Stanów Zjednoczonych pierwszy odleciał premier Donald Tusk, który natychmiast poprosił swoich partnerów z Niemiec i Francji o pilne spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy zaplanowane są na piątek w Berlinie i mają dotyczyć bezpieczeństwa europejskiego.

O komentarz do efektów wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydenta i premiera, a także do faktu zwołania szczytu Trójkąta Weimarskiego "GPC" poprosiła prof. Mieczysława Rybę z KUL.

– Amerykanie chcą, aby kontynuowana była linia polityczna wyznaczona jeszcze przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Chcą nam sprzedać swoje uzbrojenie, bo dzięki temu wzmacniana jest wschodnia flanka NATO, a poza tym to jest dla nich biznes. Ponadto chcą, żeby Polska skorzystała z ich technologii przy budowie elektrowni jądrowej. To są sprawy, które inicjowało PiS, natomiast zachowanie obecnej koalicji rządzącej budzi wątpliwości co do tego, czy zostaną one dokończone

– powiedział prof. Ryba.

– To nie jest łatwa sytuacja dla Donalda Tuska, który wiąże przyszłość swoją i swojej grupy politycznej z Berlinem i Europejską Partią Ludową. Podejrzewam, że zwołanie Trójkąta Weimarskiego na chwilę po wizycie w Stanach Zjednoczonych ma na celu podzielenie się głównie z Niemcami tym, co usłyszał w Waszyngtonie, i odebranie wytycznych co do dalszej polityki. Nie przypominam sobie, aby poprzedni rząd zachowywał się w taki sposób, raczej próbował jednoczyć wokół siebie państwa Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział „Codziennej” prof. Mieczysław Ryba.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Codziennej":


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 



Źródło: Niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

 

#prezydent #Polska #USA #polityka #Sojusz #Gazeta Polska Codziennie

Jan Przemyłski