Prezydent Duda składa oficjalną wizytę w Gruzji. W czwartek spotkał się z prezydent Zurabiszwili. Na briefingu prasowym po rozmowach gruzińska prezydent przypomniała, że prezydent Duda w środę uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości Gruzji. „To był gest przyjaźni i solidarności, która łączy nasze kraje” - podkreśliła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.
Wcześniej prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Gruzji na spotkaniu „w cztery oczy”, po którym zorganizowany był briefing prasowy.
Spotkanie „w cztery oczy” Prezydenta 🇵🇱 @AndrzejDuda z Prezydent 🇬🇪 @Zourabichvili_S.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 27, 2021
📍 Tbilisi pic.twitter.com/L0OArUsm5R
Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Tbilisi, prezydent Gruzji podkreśliła polskie poparcie dla euroatlantyckich aspiracji swego kraju. Przypomniała, że Duda odwiedził też w środę linię rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową, gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE. Jak zaznaczyła, pokazuje to, że „jak Polska dobrze rozumie trudną sytuację, w jakiej znajduje się obecnie Gruzja”.
Zurabiszwili podziękowała Polsce za to, że „towarzyszy Gruzji w trudnej drodze do Unii Europejskiej”.
#NaŻywo | Tbilisi. Spotkanie Prezydentów Polski i Gruzji z przedstawicielami mediów
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 27, 2021
[Sygnał udostępniony przez TVP] https://t.co/EsAdZpFhFK
Dzisiejsze czasy wymagają od nas wszystkich większej solidarności. Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, która popiera Gruzję w drodze do tych organizacji.
- oświadczyła prezydent Zurabiszwili.
Zaznaczyła, że Gruzja przeszła już pewne etapy na drodze do UE: podpisano umowa stowarzyszeniową i uruchomiono ruch bezwizowy.
Przed nami jeszcze długa droga, ale nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
- podkreśliła. Zaznaczyła, że przed Gruzją jest realizacja wielu projektów infrastrukturalnych przy wsparciu UE, która też ma swój interes w regionie Morza Czarnego.
Oceniła, że dla Gruzji istnieje też perspektywa wstąpienia do NATO przypominając, że w 14 czerwca w Brukseli odbędzie się szczyt Sojuszu.
Z prezydentem Dudą omawialiśmy ten temat, by polska strona reprezentowała tam interesy Gruzji i przekazywał informację o rzeczywistej sytuacji w Gruzji; myślę, że również z ukraińskiej strony. Liczymy na to, że drzwi do struktur NATO będą dla Gruzji otwarte, jak były dla Macedonii.
- powiedziała Zurabiszwili.
Prezydent Duda poinformował, że podczas czwartkowej rozmowy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podjęto temat dalszej przyszłości tej misji. Jak relacjonował, pani prezydent zwróciła się do niego o to, by zabiegał o jej wzmocnienie.
Będę rozmawiał na ten temat z przywódcami UE, będę rozmawiał z prezydentami, będę rozmawiał także z panem premierem Mateuszem Morawieckim, żeby ten postulat przedstawił na Radzie Europejskiej. Mam nadzieję, że uda się podjąć także i działania w tym kierunku.
- podkreślił polski prezydent.
Jak zapewnił sprawa granic Gruzji i sytuacji jaka panuje w rejonie Abchazji będzie podnoszona na forach międzynarodowych, m.in. ONZ.
I to zarówno w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ jak i w Radzie Praw Człowieka ONZ, w której dzisiaj Polska jest członkiem.
- zapowiedział Andrzej Duda.
W czwartek zaplanowane są również kolejne rozmowy polityczne Andrzeja Dudy z władzami Gruzji.
Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu.
- podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
📸 Spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów @AndrzejDuda i @Zourabichvili_S .
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 27, 2021
Dziś odbędzie się także spotkanie Prezydenta RP z Premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z Przewodniczącym Parlamentu 🇬🇪 Kakhym Kutchavą i z prezydium gruzińskiego parlamentu. pic.twitter.com/oKJB173CmJ