Rewolucja seksualna w podstawówkach » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Do Sejmu wraca sprawa KRS. Kierwiński: Zrobimy wszystko, żeby tę nielegalną część Rady odwołać

We wtorek Sejm ma ponownie zająć się sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o rzekome nieprawidłowości w wyborze członków KRS przez Prawo i Sprawiedliwość. Informację przekazał marszałek senior Marek Sawicki. Pojawia się możliwość, że podczas obrad politycy obecnej opozycji będą też starać się unieważnić wybór 3 członków Trybunału Konstytucyjnego. Z wypowiedzi Łukasza Rzepeckiego z Kancelarii Prezydenta RP wynika, że nawet jeśli politycy przepchną swoje plany, to ustaną one na biurku Andrzeja Dudy.

Sejm RP
Sejm RP
Gazeta Polska

We wtorek 21 listopada o godzinie 12.00 Sejm X kadencji wznawia 1. posiedzenie. Do izby ma ponownie trafić temat Krajowej Rady Sądownictwa. Mówił o tym na antenie Radia Zet Marek Sawicki.

- Chciałbym, żeby rzeczywiście to się uporządkowało, bo nie ma co czekać. Mamy sytuację, w której ponad 3 tysiące sędziów, którzy orzekają i mamy też wyroki Trybunału Sprawiedliwości i Trybunału Praw Człowieka, gdzie orzeczenia w Polsce nie są prawne. Ludzie muszą mieć pewność, że wyrok wydany jest prawomocny - przekonywał Sawicki.

Pytany jednak o konkrety stwierdził, że pracują nad nimi prawnicy. Dopytywany, czy we wtorek poruszony zostanie również temat unieważniania wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego odparł: "poczekajmy, będzie posiedzenie Sejmu, marszałek (Szymon Hołownia) ogłosi, jakie będą punkty".

- Zrobimy wszystko, żeby tę nielegalną część KRS-u, wybraną przez PiS, odwołać i przywrócić w Polsce praworządność i sprawiedliwość - przekonywał obecny w studiu poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Prezydent użyje weta?

- To są ludzie powołani przez prezydenta, więc to nie są dublerzy, to są sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta RP odnosząc się do zapowiadanych zmian w TK. - To, jak mówi o nich opozycja, to po prostu kłamliwa narracja - dodał.

Pytany o to, co zrobi prezydent w przypadku, gdy większość Sejmowa uzna, iż sędziowie nie są członkami TK (co, przypomnijmy, skutkowałoby uchyleniem ich orzeczeń) odparł: to będzie działanie niezgodne z Konstytucją. - Jest taka zasada, jak zasada legalizmu, która mówi, ze organy władzy działają w granicach i na podstawie prawa - to mówią konstytucjonaliści - dodał.

"Mam na dzieję, że większość sejmowa nie będzie takich decyzji podejmować, bo to będą decyzje wprost niezgodne z Konstytucją, a pan prezydent jest głową państwa i dla niego najważniejsze jest stać (w jej obronie)"

– powiedział Rzepecki.

Wystąpienie Andrzeja Dudy

Przypomnijmy, że w swoim wystąpieniu podczas 1. posiedzenia Sejmu X kadencji prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że "nie zgodzi się na żadne obchodzenie, czy naginanie prawa". - Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta, czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział

Dodał, że "ewentualne weto prezydenta nie może być usprawiedliwieniem dla niezrealizowania obietnic wyborczych".

 



Źródło: niezalezna.pl, Radio Zet

#Krajowa Rada Sądownictwa #Trybunał Konstytucyjny #wybory 2023

Mateusz Święcicki